TRANSLATOR

Wirtualne spotkania i prawdziwe pasje w bibliotece

Rusza II edycja projektu „Spotkania z pasjami” – już 10 kwietnia 2014 roku aktor Emilian Kamiński zagości w bibliotekach w całej Polsce, aby opowiedzieć o radości z odkrywania miasta. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą nowych technologii: dzięki internetowej wideokonferencji uczestnicy będą mogli nie tylko obejrzeć spotkanie na żywo, ale też zadać pytania jego bohaterowi. Fundacja Orange zaprasza biblioteki i placówki kultury do włączenia się do „Spotkań z pasjami” i zorganizowania inspirujących wydarzeń dla seniorów.

Czytelnicy wybrali Ebooka Roku 2013. Wybór jurorów poznamy 10 kwietnia

Znamy już tytuł książki, która otrzyma miano Ebooka Roku 2013. Wygrał poradnik „Jak stać się szczęśliwym człowiekiem” Anny Kęskiej. Na zwycięską książkę oddano aż 1040 głosów. Wręczenie nagrody odbędzie się 10 kwietnia podczas uroczystej gali w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Wtedy też poznamy wybór jurorów w kategoriach Najlepsza Fabuła Roku 2013, Najlepszy Poradnik Roku 2013 i Najlepszy Self-pub Roku 2013.

Zaproś do domu poetę

Nie potrafisz żyć bez ksiązki? Chciałbyś zarazić swoją fascynacją swoich sąsiadów? Zostań współtwórcą Lubelskich Spotkań Literackich – Miasto Poezji. Festiwal czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby zorganizować spotkanie literackie w swoim mieszkaniu. 

Fantastyczne pomysły na regały

Wystarczy nieco inwencji, żeby ze starej drabiny zrobić regał na książki. Zobaczcie najbardziej pomysłowe meble, które chciałby mieć w domu każdy z nas.

Książka dla dzieci ma dzisiaj swoje święto!List do dzieci świata

Czytelnicy zawsze pytają pisarzy jak to się dzieje, że piszą swoje historie... skąd przychodzą pomysły? Z mojej wyobraźni, odpowiada autor. Aha, odpowiadają czytelnicy. Ale gdzie jest ta wyobraźnia? Co to jest takiego? I czy każdy to ma?  

No tak..  odpowiada pisarz, to jest w mojej głowie, i to składa się z obrazów i słów i wspomnień i śladów innych historii i słów i fragmentów rzeczy i melodii i myśli i twarzy i potworów i kształtów i słów i fal i tajemnic i pejzaży i słów i zapachów i uczuć i kolorów i rymów i kliknięć i szelestów i smaków i wybuchów energii i zagadek i podmuchów wiatru i słów…  I to wszystko razem miesza się i śpiewa, i kręci jak w kalejdoskopie i płynie i siedzi i myśli i drapie się po głowie.

Oczywiście, każdy ma wyobraźnię, inaczej nie moglibyśmy śnić. Ale każda wyobraźnia składa się z czegoś innego. Wyobraźnia kucharza ma najwięcej smaku, malarza najwięcej kolorów i kształtów. A pisarza jest pełna słów.

Wyobraźnia czytelnika i słuchacza opiera się również na słowach. Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa dźwięki i kształty i charaktery i wydarzenia w historię, a historia składa się z niczego innego jak ze słów, batalionu słów maszerujących przez stronice. Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale w głowie czytelnika nabierają kształtów. I historia zaczyna się dziać  właśnie tam,  tak jak uprzednio w głowie pisarza.

Dlatego czytelnik jest równie ważny jak pisarz. Każda jedna historia ma jednego pisarza, ale istnieją miliony czytelników, tych którzy mówią w jego języku lub używają języków obcych, na które książka została przetłumaczona. Bez pisarza książka nigdy by się nie narodziła, ale bez czytelników nie ożyłaby.

Każdy czytelnik ma coś wspólnego z drugim odbiorcą tej samej opowieści. Osobno i wspólnie odtwarzają historię w swojej wyobraźni, ten akt jest zarówno prywatny jak i publiczny, indywidualny i wspólny, osobisty i międzynarodowy. To jest coś, co człowiek robi najlepiej…
Czytajcie!               

Tłum. Katarzyna Ryrych

W ciągu roku wypożyczyli 499 książek. Oto najwięcej czytająca rodzina w Czechach

Trzyosobowa rodzina z Jindřichův Hradec w Czechach została uznana za najwięcej czytającą rodzinę w całym kraju. W ciągu minionego roku przez ich ręce przewinęło się 499 książek. I to licząc tylko te pozycje, które wypożyczyli w miejscowej bibliotece.

„Żurawie - Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2014”. Rusza nabór!

Rusza nabór kandydatów do nagrody „Żurawie - Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2014”. Projekt ma na celu wyłowienie i nagrodzenie najciekawszy młodych artystów i animatorów kultury.  Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach "Słowo", "Dźwięk", "Obraz", "Animator kultury". Szukają młodych zdolnych, jeszcze nieodkrytych talentów.


 

Warszawskie Targi Książki 2014

Ponad 600 wystawców z Polski oraz 20 innych krajów spodziewają się w tym roku organizatorzy Warszawskich Targów Książki, które odbywać się będą od 22 do 25 maja na Stadionie Narodowym. Swój udział w targach potwierdzili już wydawcy z Albanii, Australii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Kosowa, Niemiec, Kataru, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Węgier oraz Wielkiej Brytanii. Premierową obecność na warszawskich targach zapowiedziały również Meksyk i Turcja, świętująca w tym roku 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską.