TRANSLATOR

1:0 dla tradycyjnej książki. Użytkownicy czytników gorzej zapamiętują kolejność wydarzeń

Naukowcy z Norwegii i Francji przekonują, że ciężar i namacalność tradycyjnej książki mogą działać na jej korzyść. Wyniki najnowszego badania dowodzą, że osoby korzystające z czytników znacznie gorzej zapamiętują, w których miejscach czytanej historii miały miejsce poszczególne wydarzenia.

Trójka o książkach w Sopocie

Program 3 Polskiego Radia po raz kolejny będzie gościć na Festiwalu Literacki Sopot. W dniach 21-24 sierpnia na Kulturalnej Plaży Trójki odbędą się spotkania z wybitnymi pisarzami, a na antenie Programu 3 pojawią się relacje z najważniejszych wydarzeń festiwalu.
Z pisarzami w plenerowej kawiarni literackiej na Kulturalnej Plaży Trójki przy Klubie Atelier rozmawiał będzie Michał Nogaś. Bohaterami spotkań będą: Jacek Hugo Bader (czwartek, 21 sierpnia), Boel Westin (piątek, 22 sierpnia), Sylwia Chutnik (sobota, 23 sierpnia) iMariusz Szczygieł (niedziela, 24 sierpnia). Wszystkie spotkania zaplanowano na godz. 14.30.

„Szliśmy razem na tę wojnę, tylko że ja miałam pozostać w domu. Jakoś tak to sobie wyobrażał”*/ „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyna Jagielska

W upalne, wakacyjne dni czytelnik raczej preferuje literaturę miłą, lekką i przyjemną. Ja natomiast doczytuję te pozycje, na które zwykle brakuje mi czasu. Okres urlopowy sprzyja bowiem spokojnemu odpłynięciu do krainy odłożonych na później książek! Nie chodzą mi wtedy po głowie żadne akcje, projekty, warsztaty, spotkania, zajęcia etc. Jestem tylko ja, natura i literatura! 

Takiego momentu doczekała się w końcu przepiękna książka Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”. Przepiękna nie tylko dlatego, że poruszająca i wzruszająca, ale przede wszystkim dlatego, że opowiedziana prostym, oszczędnym, głęboko osobistym i zarazem niezwykle literackim, językiem.

Polskie nominacje do NTA

Dwa przekłady polskich książek, Traktatu o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego oraz Dalekich Krajów Agnieszki Kuciak otrzymały nominacje do tegorocznej edycji amerykańskiej nagrody National Translation Award. Jej laureat otrzyma 5000 dolarów.

Nagroda za twórczość dla dzieci i młodzieży

Prezydent RP powołał członków kapituły pierwszej edycji Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży.

W skład Kapituły weszli: Joanna Olech (autorka książek oraz ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży), Anna Seniuk (aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie), Piotr Dumała (scenarzysta, reżyser, pisarz, rysownik, autor filmów animowanych), Grzegorz Leszczyński (historyk literatury, badacz i krytyk literatury dla dzieci i młodzieży), Jerzy Moszkowicz (teatrolog, reżyser, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu) i Maciej Klimczak (Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).

Ukraińska nagroda dla Bohdana Zadury

Bohdan Zadura został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za 2014 rok. Zaszczytny tytuł przypadł poecie za zbiór wierszy "Nocne życie" w przekładzie Andrija Lubki wydany w 2012 roku na Ukrainie.

W czwartek po raz trzeci rusza Festiwal "Literacki Sopot"

Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie oraz Miasto Sopot już po raz trzeci organizują Festiwal „Literacki Sopot”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia 2014r. w Sopocie. Tematem wiodącym trzeciej edycji będzie literatura rosyjska.