TRANSLATOR

Czytaj najlepsze książki! Za free!

Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z platformą e-bookową Woblink uruchamia pionierskie przedsięwzięcie na rynku książki. Dzięki aplikacji mobilnej Czytaj KRK! czytelnicy będą mogli bezpłatne wypożyczać e-bookowe nowości i bestsellery największych wydawnictw w kraju i korzystać z nich za pośrednictwem… własnego telefonu! W mieście, w górach czy na plaży – teraz najciekawsze książki będą zawsze pod ręką.

Uwaga, Księgarze!

NCK ogłasza program badania indywidualnych potrzeb szkoleniowych księgarzy 2014 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Piszą organizatorzy: "współczesny rynek książki jest niezwykle dynamiczny i bardzo silnie konkurencyjny. Jest to rynek, w którym zanikają bariery kulturowe, narodowe, organizacyjne i technologiczne. Przede wszystkim jednak współczesny rynek stawia przed firmami biorącymi w nim udział coraz to nowe i coraz trudniejsze wyzwania. Kryzys, coraz silniejsza konkurencja czy wreszcie zmiany społeczne, socjologiczne i technologiczne powodują, że coraz trudniej jest i będzie budować ekonomicznie opłacalny biznes na tak trudnym rynku księgarskim.

46 lektur, które wywarły największy wpływ na Lwa Tołstoja

W 1891 roku rosyjski wydawca poprosił profesorów, uczonych, artystów, ludzi pióra i innych luminarzy o sporządzenie listy najważniejszych dla nich dzieł literackich. Na prośbę odpowiedział między innymi autor „Wojny i pokoju” oraz „Anny Kareniny”. Zestawienie ulubionych lektur 63-letni Tołstoj podzielił na okresy życia, zaznaczając jednocześnie przy każdej pozycji, jak duży wpływ dane dzieło wywarło na jego osobę.

Ta zakładka przypomni wam o czytaniu książek

Brazylijski oddział wydawnictwa Penguin we współpracy z agencją kreatywną Mood wypuścił na rynek pierwszą inteligentną zakładkę, która przypomina czytelnikom o czytaniu książek.
Inteligentna zakładka wykrywa, kiedy czytana przez nas publikacja zbyt długo leży odłożona. Dzięki wbudowanemu Wi-Fi wysyła na profil właściciela książki na Twittera przypomnienie od autora o tym, że czeka go jeszcze lektura do dokończenia.

Literackie spacery po Gdańsku ze Stefanem Chwinem, Katarzyną Bondą i innymi pisarzami

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza mieszkańców Gdańska i turystów do zapoznania się z literackim obliczem tego miasta. Po stolicy województwa pomorskiego oprowadzać będą m.in. Stefan Chwin, Katarzyna Bonda i Izabela Żukowska.
Inspiracją do spacerów literackich jest książka „Gdańsk. Przewodnik literacki” Petera Olivera Loewa, tegorocznego laureata Nagrody im. Marcina Opitza za Promocję Kultury Miasta Gdańska. Instytut Kultury Miejskiej zdecydował się zaprosić ośmioro związanych z Gdańskiem pisarzy i poetów do opowiedzenia swoich literackich historii tego miasta. Spacery będą więc stanowić okazję do osobistego spotkania z twórcami, którzy przedstawią własne propozycje tras i opowieści z Gdańskiem w roli głównej. Jest to również okazja do spojrzenia na miasto z innej perspektywy, a także do poznania samych pisarzy, ich książek oraz literackiej historii Gdańska.

Kupujemy coraz mniej książek na prezenty?

Rynek wydawniczy odnotowuje kolejny cios. Jak wynika z nowego raportu Nielsen Book, liczba książek, które Brytyjczycy kupili na prezenty, spadła w zeszłym roku aż o dziewięć milionów egzemplarzy. Powód? Konsumenci coraz częściej rezygnują z drukowanych książek na rzecz ebooków, a te o wiele rzadziej kupujemy z myślą o prezentach.