TRANSLATOR

Daj się wciągnąć w czytanie!
O tym, że czytanie wciąga, wie każdy kto czyta. Kto nie czyta, zawsze znajdzie sobie usprawiedliwiającą go wymówkę. „Nie mam czasu”, „spieszę się”, „muszę posprzątać”, „zrobić pranie”, „wolę pograć na komputerze” – to najczęstsze odpowiedzi jakie padają, kiedy próbuję zachęcać do czytania, szeroko rozumianego oczywiście. Nie mam tutaj na myśli czytania jedynie książek. Nie ważne jak czytasz, na czym czytasz, jak długo czytasz, zachęcam – po prostu czytaj! W komputerze, na tablecie, na czytniku, w smartfonie, na iPadzie, na iPhonie – na czym chcesz, kiedy chcesz! Wszak nie od dzisiaj przecież wiadomo, że czytanie poszerza horyzonty i grozi posiadaniem własnego zdania.

Z fantazją...


Zapraszamy do udziału w III edycji projektu "FunEnglish w bibliotece"


Konkurs na projekt edukacyjnej gry komputerowej, sześć scenariuszy zajęć dla dzieci i nowe pomysły na organizację kursu - rusza III edycja projektu „FunEnglish w bibliotece”!

Nasza propozycja na jesienne dni - nie siedź w domu, zainspiruj innych!


Otwórz swoje okno na świat!


Międzynarodowy konkurs EIFL dla bibliotek publicznych pracujących z dziećmi i młodzieżą

Organizacja EIFL (Electronic Information for Libraries) ogłosiła konkurs w ramach Programu Nowatorskich Rozwiązań dla Bibliotek Publicznych (Public Library Innovation Program - PLIP). O granty w wysokości do 20 000 dolarów amerykańskich mogą ubiegać się biblioteki publiczne pracujące z dziećmi i młodzieżą. 

Weź udział w konkursie FunGra! Zaprojektuj edukacyjną grę komputerową!

Zapraszamy do udziału w konkursie FunGra - na zaprojektowanie edukacyjnej gry komputerowej. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat i bibliotek uczestniczących w projekcie „FunEnglish w bibliotece”. Zadaniem dzieci jest wspólne wymyślenie, a także narysowanie  edukacyjnej gry komputerowej, która będzie ułatwiać naukę języka angielskiego.

Prywatne biblioteki w luksusowych domach wystawionych na sprzedaż


Dom aukcyjny Sotheby’s zamieścił na swoim blogu zdjęcia najbardziej imponujących bibliotek, jakie są częścią luksusowych domów wystawionych na sprzedaż poprzez należącą do holdingu agencję maklerską. Jak tłumaczą przedstawiciele Sotheby’s, domowa biblioteka to coś więcej niż archiwum książek, gdyż daje nam unikalny wgląd w duszę właściciela. Co o duszach właścicieli luksusowych domów mówią ich biblioteki? Przekonajcie się sami. Na zdjęciu powyżej możecie zobaczyć bibliotekę znajdującą się w Posiadłości Morgana, którą zbudowano w 1914 roku dla Percy’ego Tredegara Morgana, biznesmena z San Francisco i pierwszego zarządcę Uniwersytetu Stanforda. Budynek uchodzi za jeden z najlepszych przykładów odrodzenia stylu tudorskiego w amerykańskiej architekturze. Biblioteka posiada półki wykonane z mahoniu, wyłożone tkaniną ściany i chowany telewizor zamontowany w ścianie. Cena posiadłości to 27 milionów dolarów.

"W bibliotece znajdziesz wszystko czego chcesz, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz”

„W bibliotece książek na półkach
Trąbią słonie kuka kukułka
Kwitnie paproć, krzyczą Indianie
Szumią żagle na oceanie
W bibliotece znajdziesz wszystko czego chcesz
Starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz”
Zabili mi żółwia

Skrótami na wesoło


Koloroterapia na jesień - Tarasewicz w Galerii Białej

Zawsze lubiłem twórczość Leona Tarasewicza za jej, dzięki intensywności kolorów, pozytywnie oddziałujący efekt. Artysta, utrzymując wysoki poziom autorskiego, rozpoznawalnego plastycznego języka wyrazu, nawiązuje do estetyki i plenerów rodzinnego pogranicza Polski i Białorusi, przekazując częstokroć ważne idee. Tworzy przestrzenie piękne i emocjonalnie pobudzające.

Dla Lokiego warto iść na "Thora 2" / "Thor. Mroczny świat" w reżyserii Alana Taylora

"Thor. Mroczny Świat", czyli kontynuacja ekranizacji komiksów o nordyckim bogu, to przyzwoita rozrywka z niezłymi efektami i kilkoma pięknymi obrazkami. Jednak powodem dla którego warto obejrzeć ten film jest znakomia kreacja Toma Hiddlestona w roli Lokiego - boga zniszczenia i zdrady.

XIV Maraton Pisania Listów Amnesty InternationalW dniach 14-15 grudnia 2013 roku Amnesty International Polska po raz XIV organizuje Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa zostały złamane. Zapraszamy wszystkie biblioteki do udziału w akcji. Każdy napisany list może przyczynić się do uwolnienia człowieka. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Każdy może przyłączyć się do tego wydarzenia i zorganizować Maraton u siebie w społeczności/organizacji/szkole/bibliotece. 

Małe rzeczy, które sprawiają, że jestem szczęśliwa


Najgroźniejsze uzależnienia XXI wieku


Łyk dobrej literatury na dobry początek dnia


Trupy z polskiej szafy / Spektakl "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" w reżyserii Remigiusza Brzyka

Trup z szafy to chyba jedno z pierwszych skojarzeń, które pojawia się po obejrzeniu spektaklu Teatru Osterwy "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" w reż. Remigiusza Brzyka. Drugie skojarzenie to rzecz o polskości, o tym, jak to jest być Polakiem w kraju, który był i chyba w myśleniu wielu wciąż tkwi pod jarzmem okupacji hitlerowskiej, komunistycznej, a wreszcie konsumpcjonistycznej.

"Z taboru byłam, teraz znikąd jestem" / Film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze "Papusza"

Będąc przekonana o tym, że książka jest zazwyczaj lepsza od jej ekranizacji, pomyślałam, że tym razem uda mi się  napisać recenzję krytyczną. Ale nie! Znowu nie tym razem! Film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Papusza” okazał się, oczywiście w moim przekonaniu, równy książce.

Czym naprawić rozpadającą się książkę?

Żywot żadnej z książek nie jest długi. Wie o tym każdy bibliotekarz, wie i czytelnik. Jednak pracownicy bibliotek, niejednokrotnie sprawdzający się w roli introligatora, wiedzą jak dać książce drugie życie. Poniżej kilka materiałów, dzięki którym biblioteczne woluminy będą wyglądały (prawie) jak nowe.

Ciekawa propozycja od Gropiusa

Każdy czytelnik oczekuje od nas dzisiaj prostego, czytelnego systemu informacji w bibliotece. Aranżacja wnętrz bibliotecznych jest więc niewiele mniej ważna od gromadzonego przez nas księgozbioru. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji tabliczek i tablic informacyjnych oraz rozdzielaczy oferowanych przez Gropius, a przeznaczonych do oznaczenia kącika dziecięcego i młodzieżowego w bibliotece.

Zostań biblioteką przyjazną sztabom WOŚP!

Od ponad 20 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyzwala pozytywną energię i mobilizuje miliony Polaków do aktywności i hojności. Z kolei biblioteki to znakomite miejsca spotkań i wspólnych działań. Warto połączyć siły!

Europosłowie złożyli oświadczenie pisemne w sprawie roli bibliotek publicznych w społecznościach europejskich

7 października br. posłowie Parlamentu Europejskiego złożyli oświadczenie pisemne nr 0016/2013 w sprawie roli bibliotek publicznych w społecznościach europejskich. Treść oświadczenia nawiązuje do "Europejskiego badania opinii użytkowników na temat korzyści wynikających ze stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w bibliotekach publicznych". Termin zbierania podpisów mija 7 stycznia 2014 r.

Kongres "Biblioteka pełna ludzi" - wideorelacja, prezentacje i materiały

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z kongresu "Biblioteka pełna ludzi", przygotowanej przez serwis bibliosfera.net - partnera medialnego kongresu.

Weź udział w projekcie "Link do przyszłości". Zorganizuj w bibliotece spotkanie z młodym profesjonalistą!

Ruszyła II edycja projektu "Link do przyszłości". Zapraszamy do udziału w projekcie i zorganizowania w bibliotekach spotkań dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z młodymi, inspirującymi profesjonalistami.

Na spotkaniach młodzi ludzie będą mogli porozmawiać z osobami, które jeszcze przed 35. rokiem życia odniosły sukces zawodowy, posłuchać o ich doświadczeniach i dowiedzieć się, jaką rolę w ich pracy odgrywają nowe technologie. Poznają też przyszłościowe zawody i wezmą udział w quizie, który pozwoli im zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Mondo Cane

        Dwa lata temu byłem na wycieczce bibliotekarzy śladami barokowych zabytków Brasova i Sibiu oraz średniowiecznych zamków Transylwanii. Rumunia słynie ze swojej architektury, krajobrazów Karpat i przepięknej, dzikiej przyrody.