TRANSLATOR

Szybkie randki z książką! Walentynkowa propozycja MBP

Zapraszamy czytelników na "szybkie randki z książką" do Miejskiej Biblioteki Publicznej. W związku ze zbliżającymi się walentynkami postanowiliśmy przekonać ludzi, że biblioteki i książki to kontekst do romantycznych spotkań czy poznania nowych osób. W dniu walentynek pragniemy stworzyć klimat sprzyjający nawiązywaniu nowych znajomości, możliwości porozmawiania o książkach, a przede wszystkim pomóc naszym czytelnikom lepiej się poznać. Organizując "szybkie randki z książką" nawiązujemy do popularnych na całym świecie spotkań, podczas których ludzie mają szansę w krótkim czasie zawrzeć wiele nowych znajomości.
Zapraszamy 14 lutego 2014, o godz. 17.00
do Filii nr 2, ul. Peowiaków 12
do Filii nr 9, ul. Krańcowa 106
do Filii nr 29, ul. Kiepury 5

Niedobre dziecię? Rozmowa Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion

Wszystkich, którzy czekali na jej glos, ucieszy pierwszy tom rozmów z Kazimierą Szczuką. Nakładem Krytyki Politycznej wydany został wywiad-rzeka z prof. Marią Janion, który niewątpliwie stanowi duże wydarzenie literackie. Zresztą postać też wielka i niezwykle ważna dla polskiej nauki. Wybitna znawczyni romantyzmu, wspaniały pedagog, wnikliwy naukowiec i obserwator polskiej myśli społecznej. Znana nie tylko w gronie literaturoznawców. 

Superbohater z Matką Boską na piersi / "Wałęsa. Człowiek z nadziei", reż. Andrzej Wajda

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” – film wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy, zrealizowany na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego, z fenomenalną tytułową rolą Roberta Więckiewicza to na pewno wiekuisty pomnik wystawiony na cześć polskiego elektryka – polityka. Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” spodziewałam się jednak nieco lepszego kina. Widocznie jest coś z prawdy Quentina Tarantino, który swojego czasu powiedział, że po nakręceniu dziesiątego filmu zaprzestanie kariery reżyserskiej, bo nie chce widzom udowadniać nic na siłę. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest filmem ujmującym, ale po Wajdzie moglibyśmy się spodziewać kina fenomenalnego, którego niestety reżyser nie potrafił nam zaserwować.

Zagraj w karty z pisarzami

Hiszpańskie wydawnictwo Nórdica Libros wypuściło na rynek talię kart, na której zamiast tradycyjnych wizerunków znajdziemy portrety pisarzy autorstwa pochodzącego z Madrytu karykaturzysty i ilustratora, Fernando Vicente.

Ekspedycja Mrożek

W najbliższą sobotę, 15 lutego o godz. 18.00 i 20.30 w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” odbędzie się premiera teatralna pt. Ekspedycja Mrożek w reżyserii Joanny Lewickiej. Jest to spektakl niecodzienny – nie tak dużo w nim Mrożka, jakiego znamy, dużo więcej poszukiwań pomiędzy światem żywych (bohaterowie?) i światem umarłych (Mrożek?), prób odpowiedzi na nierozstrzygalne pytania o prawdę i kłamstwo.

Naprawdę MROCZNY RYCERZ. Początki komiksowego Batmana w Polsce

Rok 1990 w naszym kraju można śmiało uznać za przełom, jeśli chodzi o sytuację na rynku komiksu. Do kiosków zawitał bowiem amerykański komiks superbohaterski z prawdziwego zdarzenia. Najpierw pojawił się Spider-man oraz Punisher (czerwiec), a pod koniec roku Batman oraz Superman (grudzień).

Pierwszy numer Batmana różnił się znacząco od pozostałych, był bowiem adaptacją historii przedstawionej w filmowym Batmanie z 1989 roku (tak, tym Batmanie z Nicholsonem w roli Jokera). Na dole okładki widniał też koszmarny dopisek o treści: „nazywają go człowiekiem nietoperzem”.

Wydarzenie Kultury - Strzały 2013

Wybierz najciekawsze wydarzenie kulturalne minionego roku - Strzały 2013. Poniżej prezentujemy finałową dziesiątkę:

FINAŁOWA DZIESIĄTKA WYDARZENIE KULTURY "STRZAŁY 2013":

1. Festiwal Chonabibe w Opolu Lubelskim;
2. Festiwal Otwarcia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach;
3. Festiwal Otwarcia Centrum Kultury w Lublinie;
4. "Kobiety" Marka Dyjaka;
5. Most Kultury;
6. "Orzeł 2013" dla Mariusza Ostańskiego;
7. "Spis treści" w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin";
8. "When the mountain changed its clothing" Heinera Goebbelsa w ramach Konfrontacji Teatralnych;
9. "Widzę i opisuję" Jerzego Satanowskiego w Centrum Kultury;
10. Wystawa malarstwa Rafała Ereta w Galerii Wirydarz.

Szkice i rysunki Franza Kafki

Franz Kafka zalicza się w poczet pisarzy, którzy z lubością przyozdabiali swoje rękopisy, dzienniki, notatniki, a nawet kartki pocztowe najrozmaitszymi bazgrołami i szkicami. Bliski znajomy pisarza, Gustav Janouch, opisał w swych dziennikach, co się stało, kiedy jednego razu udało mu się podejrzeć powstawanie jednego z rysunków: pisarz natychmiast podarł kartkę na małe kawałki, aby nie dało się zobaczyć, co szkicował. Ostatecznie przy którejś z kolejnych okazji ustąpił i pozwolił znajomemu zajrzeć do swojego notatnika. Zobaczywszy, co znajdowało się na papierze, Janouch wyjaśnił pisarzowi, że nie musiał tego przed nim ukrywać, bo są to zupełnie nieszkodliwe szkice. Ale Kafka pokiwał przecząco głową i powiedział: „O nie! One nie są takie nieszkodliwe, na jakie wyglądają. Te rysunki są pozostałością starej, głęboko zakorzenionej namiętności. Dlatego starałem się je ukryć przed tobą. Ta namiętność nie jest na papierze, ale we mnie. Zawsze chciałem umieć szkicować. Chciałem zobaczyć i szybko uwiecznić to, co zobaczyłem. To było moją namiętnością”. Dla Kafki szkice te przedstawiały jeszcze bardziej intymną wartość niż pisarstwo. Ukrywał lub niszczył skrupulatnie wszystkie dowody swej pasji, przez co do dzisiaj przetrwało niewiele z jego rysunków. Poniżej publikujemy cześć kolekcji ocalonych szkiców.