TRANSLATOR

Najlepsze komiksy dla dzieci

24 marca ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na Komiks dla dzieci im. Janusza Christy, organizowanego przez wydawnictwo Egmont. Nagroda główna w tym roku nie została przyznana. Miejsce drugie ex aequo zajęli Berenika Kołomycka za komiks „Malutki Lisek i Wielki Dzik” oraz Bartosz Sztybor i Tomasz Kaczkowski za komiks „Niezła draka, Drapak!”. Miejsce trzecie zdobył komiks „Wojtek i Rudy” autorstwa Piotra Hołoda. Natomiast specjalne wyróżnienie za komiks „w duchu Janusza Christy” trafiło na ręce Krzysztofa Trystuły i Macieja Jasińskiego za opowieść „Wyprawa do magicznej krainy”. 

Gala Kultury 2014

23 marca podczas Gali Kultury 2014 poznaliśmy laureatów Nagród Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Nagrodę artystyczną otrzymał Piotr Selim za skomponowanie muzyki do spektaklu pt. "Machia" w reżyserii Juliusza Machulskiego i tryptyku pt. "Moje miejsca - Mój dom, Moje miasto, Moja ojczyzna", laureatem nagrody za upowszechnianie kultury został Zdzisław Ohar, dyrygent chóru La Musica, a Grażyna Lutosławska otrzymała nagrodę za całokształt działalności. Wśród zwycięzców znalazł się także Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. (nagroda dla mecenasa kultury). 

Podczas Gali zostały wręczone również nagrody okolicznościowe, które otrzymały m. in. pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie: Marta Piasecka, Katarzyna Poleszak i Maria Dąbrowska. Koleżankom serdecznie gratulujemy.

Rozstrzygnięto również plebiscyt Gazety Wyborczej "Wydarzenie Kultury Strzały 2014". Kapituła doceniła Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry", a publiczność swoją nagrodą uhonorowała monodram "Od przodu i od tyłu" Mateusza Nowaka. Uroczystość zakończył koncert Skubasa.

"Czytam w podróży... Herberta"

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie weźmie udział w tegorocznej ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Czytam w podróży... Herberta" organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta.

 


„Czytam w podróży…Herberta” jest przedsięwzięciem promującym czytelnictwo organizowanym przez Fundację w ramach kampanii „Pan Cogito”. W tym roku akcja zaplanowana jest na 24 marca (wtorek). W tym dniu serdecznie zapraszamy do wszystkich filii bibliotecznych MBP — każdy otrzyma zakładkę z fragmentami wybranych utworów Zbigniewa Herberta, które zainspirują do zainteresowania twórczością poety i poezją w ogóle.