TRANSLATOR

Biblioteczne fanaberie na ferie dla najmłodszych czytelników

Tegoroczne ferie zimowe w naszych placówkach spędzimy bardzo aktywnie. Na naszych najmłodszych czytelników czekają nie lada atrakcje – warsztaty plastyczne, zabawy ruchowe, zajęcia muzyczne, zajęcia edukacyjne, projekcje filmowe, konkursy, zajęcia plastyczne i literackie, karaoke, czytanie bajek, gry i zabawy oraz wiele wiele innych. Udział we wszystkich imprezach i warsztatach jest bezpłatny. Gorąco zapraszamy

Szczegółowy harmonogram ferii można zobaczyć na stronie internetowej MBP: 
http://www.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3720&Itemid=300

Marta Piasecka zaprasza również do spędzania ferii we wszystkich filiach MBP w programie "Zobacz co słychać" (druga minuta programu):
http://www.tvp.pl/lublin/kulturalne/zobacz-co-slychac/wideo/17-stycznia-2014/13682480

Z Biblio wśród zwierząt

W drugim tygodniu ferii Biblio przygotowało dla dzieci atrakcje związane ze zwierzętami. Pokażemy sześć filmów, w których głównymi bohaterami są m.in:

dzielna myszka o komicznie wielkich uszach, która pragnie zostać rycerzem
27.01.2014 r. (poniedziałek)

Konkurs FunGra

Serdecznie zachęcamy do zorganizowania konkursu dla dzieci FunGra - na najlepszy projekt edukacyjnej gry komputerowej. Konkurs to wspólna inicjatywa firmy Funmedia, która prowadzi projekt „FunEnglish w bibliotece” oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W konkursie może wziąć udział każda biblioteka publiczna uczestnicząca w projekcie „FunEnglish w bibliotece”.

Ogłoszono nominacje do Oscara!

Już po raz 86. ogłoszono nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody świata filmu. Zobaczcie, jakie są tegoroczne nominacje!


Australijczyk wymyślił kuloodporny regał na książki

Mieszkaniec Melbourne (Australia) opracował prototyp kuloodpornego regału na książki, który ma chronić ludzi przed uzbrojonymi napastnikami.

Paszporty Polityki rozdane!

Dwa dni temu odbyła się gala rozdania Paszportów Polityki 2013. Nagrody przyznawano w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kreator kultury.

American Corner zaprasza na seanse filmowe o tematyce futbolowej

14.02.2014 godz. 18.00
MIŁOSNE GIERKI (Leatherheads)
USA, Niemcy, 2008r., reż. George Clooney, 1h 54min.
wyst. George Clooney, John Krasinski, Renee Zellweger

Akcja filmu dzieje sie w latach 20 XX wieku i opowiada o początkach ligi futbolu amerykańskiego. Dodge Conolly, czarujący kapitan drużyny futbolowej jest zdeterminowany, aby jego drużynie składającej się głównie z bywalców barów udało się odnieść sukces i trafić na wypełnione po brzegi stadiony.  Gdy drużyna traci sponsora, a przez samą ligą pojawia się groźba upadku Dodge przekonuje kolegę ze studiów - bohatera wojennego do wstąpienia w ich szeregi. Kapitan ma nadzieję, że ten krok spowoduje, że Amerykanie w końcu poczują futbolową gorączkę.


Bezpłatne zajęcia z języka angielskiego w American Corner dla przedszkolaków

Zapraszamy na lekcje języka angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym do American Corner. Uczestnicy będą mieli okazję poznać kulturę Stanów Zjednoczonych i rozwijać umiejętności językowe poprzez zabawę. 

Powieść o codzienności / "Studnia" Grzegorza Filipa

W rozzłocone, słoneczne, omdlałe południe,
Gdy pracownicy pola w dom śpieszą, a błonie
Opustoszeją z ludzi, ponad starą studnię
Trwożna dziewczyna idzie patrzeć w ciemne tonie.
  
Pochyla się nad głębią i cichymi słowy
Szepce w mrok, a jej piersią wstrząsa lęk niezmierny.
A szept leci wzdłuż ściany omszałej, pionowej
I z lekkim pluskiem na dno upada cysterny.
  
W dole, w głębokiej wodzie wstają blade cienie,
Spojrzą w górę i szeptem dziewczynie odwtórzą,
Patrzą w jej twarz miłośnie i na jej skinienie
W czarne zwierciadło śpiącej wody się zanurzą.
  
Dziewczyna spuszcza z wolna w ciemną studnię wiadro -
I czeka... A po chwili nurki jakiś złoty
Skarb niosą, jakieś cudne kwiaty, których nadrą
Na dnie w porostach wodnych, i dziwne klejnoty.
  
W wiadro je kładą, znaki dają potajemnie
I dziewczyna wyciąga wiadrem cud po cudzie...
Nagle nurki się kryją w wód drzemiących ciemnie...
Dziewczyna pierzcha w dali... Nadchodzą już ludzie...
  
Wypoczęli i biegną spragnieni nad studnię,
Lecz nie szepcą w nią z lękiem, brzmi tylko śmiech młody...
Nie zjawi się cień nurka. Na dnie mrok, bezludnie...
Ciągną wiadro... lecz nie ma w nim już nic prócz wody.

Leopold Staff "Studnia" 

Z książką Grzegorza Filipa zatytułowaną "Studnia" jest chyba dokładnie tak, jak z tą w wierszu Leopolda Staffa. Niektórzy znajdą w niej najcenniejsze wartości, dla innych będzie to "tylko" zwykła lektura. 


Podpórki do książek

Mała rzecz, a cieszy. Jest przydatna w domu, ale przede wszystkim w bibliotece. Często nie zdajemy sobie sprawy ile jej różnych rodzajów jest dostępnych na rynku. Przed Wami galeria podpórek do książek!


Zakładka w TVP Lublin w programie "Zobacz, co słychać"! Zapraszamy do oglądania!

http://www.tvp.pl/lublin/kulturalne/zobacz-co-slychac/wideo/14-stycznia-2014/13648244

O Zakładce w 10 minucie programu "Zobacz, co słychać".


O projekcie "MegaMatma uczy w bibliotece"

Projekt „MegaMatma w bibliotece!” to inicjatywa firmy MegaWiedza, która we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oferuje bibliotekom bezpłatny dostęp do serwisu MegaMatma.pl do marca 2015 roku. Z oferty mogą skorzystać wszystkie biblioteki publiczne z całej Polski, posiadające przynajmniej jeden komputer do publicznego użytku, podłączony do Internetu. 

Era zmoka / „Hobbit: Pustkowie Smauga”, Peter Jackson, 2013


Zmok — zmoczony smok (patrz: Smok), wg. Stanisław Lem, "Wizja lokalna".

„Hobbit: Pustkowie Smauga” to niestety zmok, a nie straszny smok.

New wave zalewa Imperium Sowietów / „Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu”, Konstanty Usenko, Wyd. Czarne, 2012


Wydawnictwo Czarne po cyklu kapitalnych reportaży Jacka Hugo-Badera („Biała gorączka”, „W rajskiej dolinie wśród zielska” i „Dzienniki kołymskie”) z podróży po Rosji, głęboko przejmujących i pokazujących spustoszenia jakie poczynił słusznie (chociaż niestety nie do końca) miniony ustrój zarówno w przyrodzie, jak i w mentalności jej mieszkańców, wydało kolejną świetną pozycję. Jest to książka Konstantego Usenki „Oczami radzieckiej zabawki...”. To szczególna pod wieloma względami oferta wydawnicza. Przedstawia bowiem nie tylko narodziny i rozwój niezależnej muzyki rockowej w ZSRR, a potem w Rosji, ale umieszcza ją na szerokim tle obyczajowym, społecznym, kulturowym i politycznym. Pokazuje, jak w niemożliwym, przeklętym czasie, w całkowitej niemalże izolacji od świata zewnętrznego (żelazna kurtyna), powstawała rosyjska kontrkultura i związana z nią awangarda muzyczna. Cezura czasowa to druga połowa lat 80. XX w. po rok 2011, z licznymi odniesieniami do lat wcześniejszych.