TRANSLATOR

Z cyklu: Stypendium w Indiach / Opowiada Katarzyna Poleszak

Indie to mit – zbiorowa fikcja, w której wszystko było możliwe, bajka, z którą rywalizować mogły jedynie dwie inne potężne fantasmagorie: pieniądze i Bóg.
Dzieci Północy, Salman Rushdie

Nie ma lepszego cytatu, a może i książki, która opisuje Indie tak dobitnie i prawdziwie. To kraj, który odcisnął piętno na mojej duszy i moim ciele, już na zawsze pozostając moją drugą ojczyzną, za którą tęsknię niemal każdego dnia.

Akcja studentów: Dodaj dzieciom sił do walki z rakiem. Napisz do nich list!

Nie wszystkie dzieci spędzą święta w swoich domach. Niektóre pozostaną w szpitalach... Zrób im świąteczną niespodziankę i dodaj sił do walki z rakiem! Akcję "List Cichego Przyjaciela" organizują studenci KUL.

Nic piękniejszego nie wymyślono, jak wspólne starzenie się małżonków / "Udręka życia" Hanocha Levina (reż. Jan Englert)

Hanoch Levin (1943-1999) to jeden z najciekawszych współczesnych  pisarzy izraelskich, autor pięćdziesięciu sześciu dramatów, programów i piosenek satyrycznych, tomu prozy i poezji, recenzji i książek dla dzieci. Debiutował jako pisarz i reżyser w 1968 roku satyrycznym programem „Ty i ja, i następna wojna”. Był twórcą  prowokacyjnym - na którego się  obrażano za podkopywanie  państwowego fundamentu - znanym ze swych radykalnych poglądów politycznych (lewicowość oraz krytyka  ekspansywnej polityki  Izraela względem Arabów). Najważniejsza część jego twórczości to sztuki teatralne, w których odnajdowano wątki łączące je z dramaturgią Samuela Becketta, Bertolta Brechta oraz twórczością Antoniego Czechowa. Pisał teksty mówiące bezpośrednio o śmierci (lata  90.) oraz groteskowe komedie rodzinne, utrzymane w poetyce teatru absurdu. Interesowały  go przede wszystkim zagadnienia egzystencjalne, sytuacja człowieka  zdającego sobie sprawę ze swej przemijalności i skazanego na cierpienie, i śmierć. Pisarz mocno akcentujący cielesność bohaterów i skłonność do stosowania  wobec innych fizycznej i psychicznej przemocy. Blisko  trzydzieści z jego sztuk doczekało się realizacji scenicznych, a większość dramatów  wyreżyserował on sam. 

Instytut Goethego promuje czytanie akcją „Weź i poczytaj”

W grudniu bywalcy kawiarni i podróżujący pociągami będą mogli „wziąć i poczytać” antologię współczesnej prozy niemieckojęzycznej w polskim tłumaczeniu. Inicjatorem akcji jest Goethe-Institut.

Pogadanka o dawnych zwyczajach bożonarodzeniowych w Filii nr 36 MBP

Świąteczne zwyczaje w Polsce są bardzo ważne, pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wigilia wraz z swoimi obrządkami z pewnością należy do najpopularniejszych z nich. Jednak oprócz wolnego miejsca przy stole czy łamania się opłatkiem istnieje wiele innych, mniej znanych zwyczajów bożonarodzeniowych, które są kultywowane i pielęgnowane w różnych miejscach Polski. W dniu 19 grudnia (czwartek) o godz. 11.00 seniorzy będą mieli okazję, żeby o nich porozmawiać w Filii nr 36 przy ul. Zygmunta Augusta 15. Zapraszamy zatem wszystkich chętnych seniorów na pogadankę o dawnych tradycjach bożonarodzeniowych.
 

"Ziuzia" Maliny Prześlugi Książką Roku 2013 Polskiej Sekcji IBBY

Znamy już wyniki dorocznego konkursu Książka Roku, którego organizatorem jest już po raz 25. Polska Sekcja IBBY. Tegorocznymi laureatami nagród literackich zostały debiutująca w konkursie Malina Prześluga i jej Ziuzia oraz dawno nie wydawana Ewa Przybylska za powieść dla młodzieży Most na Missisipi. Główne nagrody graficzne otrzymały Marta Ignerska (po raz kolejny) za ilustracje i projekt graficzny książki Prawdziwa bajka z tekstem Mikołaja Łozińskiego oraz Joanna Concejo za ilustracje do książki Książę w cukierni z tekstem Marka Bieńczyka.

Już w środę wystawa podsumowująca tegoroczną edycję projektu O-Twórz Lublin! Cechy Miasta!

Stowarzyszenie Kulturalne Grupa Projekt zaprasza na wystawę podsumowującą tegoroczną edycję projektu O-Twórz Lublin! Cechy Miasta, które odbędzie się już w najbliższą środę 18 grudnia 2013 r. o godz. 18.00 w Galerii KIOSKart (Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", Lublin, ul. Radziszewskiego 16).

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana wyjątkowa publikacja - Księga Miasta Lublina, nakreślona spojrzeniami mieszkańców, którzy utrwalili Lublin na fotografiach otworkowych podczas kolejnych odsłon projektu O-Twórz Lublin! w latach 2011-2013. Obrazy dopełni historia inspirowana wybranymi przez lublinian kadrami, a napisana ręką wrażliwego na tradycyjną fotografię, doskonałego pisarza i poety – Jacka Dehnela, laureata Nagrody Kościelskich (2005), Paszportu Polityki za rok 2006,  autora m.in. Lali, Balzakiany, Fotoplastikonu czy Saturna, poety i tłumacza literatury angielskiej (Wielki Gatsby).

Magdalena Tulli zdobyła Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima

Po 64 latach przerwy mamy w Łodzi dużą nagrodę literacką. W niedzielę w Teatrze Nowym Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima otrzymała prozaiczka Magdalena Tulli.