TRANSLATOR

Najlepsza książka dziecięca 2013

Książka "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej z ilustracjami Macieja Szymanowicza została wybrana najbardziej wartościową i najpiękniej wydaną publikacją dla dzieci w konkursie "Przecinek i kropka" - ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia V Warszawskich Targów Książki. 
"Książka traktuje o najważniejszych i najpoważniejszych sprawach: wojnie, holokauście, życiu w getcie. Mały Szymek traci swój dom, potem ojca, siostrę, patrzy, jak znika znany mu świat. Jego życie ratuje siostra Jolanta, wywożąc go z getta ukrytego w ciężarówce pomiędzy proszkami i mydłami. Szymek do końca wojny, aby przeżyć, kilkukrotnie zmieniał imię i nazwisko oraz mamy, które kolejno opiekowały się nim, ale przetrwał. Dopiero po wojnie dowiedział się, że siostra Jolanta to Irena Sendlerowa, a on jest jednym z dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci, uratowanych przez nią z getta i umieszczonych pod przybranymi nazwiskami w polskich rodzinach" - powiedziała Aleksandra Piotrowska, jurorka Konkursu "Przecinek i Kropka" 2013 .

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 22 maja - podczas 5. Warszawskich Targów Książki. Statuetkę Najlepszej Książki Dziecięcej "Przecinek i kropka" 2013 za "Wszystkie moje mamy" odebrała Justyna Draus z działu promocji Wydawnictwa Literatura, autorka - Renata Piątkowska oraz ilustrator - Maciej Szymanowicz. Michał Tomaniak - Dyrektor Działu Książki Empiku wręczył wydawcy oraz autorom zwycięskiego tytułu statuetki. Nagrodą jest też promocja zwycięskiej książki w salonach Empik-u, który jest organizatorem nagrody.

W konkursie "Przecinek i kropka" z książek zgłoszonych przez wydawców, grono ekspertów (Dorota Koman - krytyk literatury dziecięcej, Ewa Świerżewska - recenzentka, tłumaczka, redaktorka naczelna portalu Qlturka.pl, Ewa Gruda - krytyk literatury dziecięcej, dyrektorka Muzeum Książki Dziecięcej, dr Aleksandra Piotrowska - psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego) wytypowało 10 najlepszych publikacji. Ostateczny werdykt wydali bezpośrednio czytelnicy, którzy oceniali nominowane książki na portalu www.przecinekikropka.pl. W głosowaniu, które trwało od 19 marca do 29 kwietnia 2013 roku, wzięło udział kilka tysięcy osób.


Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31214,najlepsza-ksiazka-dziecieca-2013.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz