TRANSLATOR

Ciekawostki z dziejów książki

Wiedzieliście o tym? Poniżej kilka ciekawostek z dziejów książki.
Gliniana tabliczka z odciśniętym na niej pismem klinowym to jedna z najdawniejszych form książki. W ten sposób utrwalano i przekazywano myśli ludzkie już co najmniej 3 tys. lat p. n. e. w Mezopotamii.

Zwój papirusowy to forma praksiążki wywodząca się z Egiptu. Zwoje miały kształt długiej wstęgi o szerokości od 10 do 30 cm, a długość sięgała czasami do kilkudziesięciu metrów. Tekst pisano tylko po jednej stronie, w poprzek zwoju i w kolumnach szerokich na ok. 40 znaków. W Chinach i Japonii do dziś wytwarza się oprócz zwykłych książek - książki zwoje. Są to zwykle cykle obrazków malowanych ręcznie, którym towarzyszy krótki, wypisany pędzelkiem tekst. Pliniusz Starszy obliczył żywot karty papirusowej na ok. 200 lat.


Mówi się, że pierwszym, który wpadł na pomysł złożenia na pół arkusza papirusu był Juliusz Cezar. Ten pomysł okazał się trwalszy niż jego podboje.


Pergamin natomiast, to materiał piśmienniczy wyrabiany ze specjalnie wyprawionej skóry zwierzęcej. Był on bardzo kosztowny, ale zarazem rwały. Pergaminowe arkusze zaczęto składać i zszywać dając w ten sposób znacznie praktyczniejszą od zwoju formę książki - kodeks.

Skryptorium to specjalne pomieszczenie w klasztorze lub na dworze królewskim przeznaczone do pracy nad pisaniem ksiąg. Przeważnie były to sale obok biblioteki, a czasami krużganki klasztorne. Nad rękopisami pracowano tylko w dzień, przeciętnie 6 godzin.

Papier wynaleźli Chińczycy na przełomie II i I wieku p. n. e., podobno przypadkowo, przy myciu jedwabnej waty rozpostartej na matach, które polegało na zwilżeniu jej i biciu kijami. Po zdjęciu wypranej waty na matach zostawała cienka warstwa nieznanego tworzywa, która po wyschnięciu nadawała się do pisania. Chińczycy szybko zastąpili włókna jedwabiu włóknami roślinnymi, szmatami lnianymi i starymi sieciami rybackimi. Te surowce dominowały w wytwarzaniu papieru do połowy XIX wieku.
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Dotychczas wydano ponad 2,5 miliarda jej egzemplarzy. Została przetłumaczona na prawie wszystkie języki i wydana w najmniejszych nawet krajach świata.


W Średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami. Księgi te, przykute do ściany łańcuchami, przechowywano w pilnie strzeżonych miejscach.

Na powstanie jednej 100 kartkowej książki potrzeba 2 - 3 drzewa średniej wielkości. Dlatego coraz częściej produkuje się papier z makulatury.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz