TRANSLATOR

Paszporty Polityki rozdane!

Dwa dni temu odbyła się gala rozdania Paszportów Polityki 2013. Nagrody przyznawano w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kreator kultury.

Zdobywcą tegorocznej Nagrody w kategorii: film został Dawid Ogrodnik. Aktor został uhonorowany za rolę niepełnosprawnego chłopaka w filmie "Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy. Uzasadnienie wyboru Jury brzmiało: "za aktorstwo, które łączy imponujące umiejętności warsztatowe oraz wielką charyzmę, za rolę niepełnosprawnego w "Chce się żyć", która już przeszła do historii polskiego kina."

Paszport Polityki w kategorii literatura powędrował do Ziemowita Szczerka, za książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". Jurorzy stwierdzili, że Nagroda Szczerkowi należała się "za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna". Wymienioną lekturę oraz drugą, autorstwa pisarza zatytułowaną "Rzeczpospolita zwycięska: alternatywna historia Polski", znajdziecie w lubelskim Biblio.

"Za sprawne i konsekwentne poruszanie się między gatunkami własną ścieżką, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie "Polonezy" w sposób jak zawsze lekki i przewrotny" Paszport w kategorii: muzyka popularna otrzymał pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki.

W kategorii: muzyka poważna uhonorowano Apollon Musagete Quartett. Uzasadnienie Jury brzmiało: "za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej".


Aneta Grzeszykowska to kolejna laureatka Paszportów, tym razem w kategorii: sztuki wizualne. Nagrodę przyznano "za oryginalne, głębokie i poruszające podejście do egzystencjalnych problemów śmierci, przemijania, kobiecości i pożądania, zaprezentowane na wystawie "Śmierć i dziewczyna" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta".


W kategorii: teatr było aż dwóch laureatów. Byli nimi: dramatopisarka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin. Paszporty otrzymali "za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności" oraz "za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny"Tytuł kreatora kultury otrzymał w tym roku Tomasz Stańko. "Za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności. Za występowanie w roli pomostu pokoleniowego dla muzyków z różnych środowisk oraz promowanie polskich muzyków za granicą. Za swobodę, z jaką działa na całym świecie, za pokazywanie, że muzyka nie dzieli się na geograficzne odłamy - polski, europejski czy amerykański - tylko jest językiem w pełni uniwersalnym" - tak Jury umotywowało swoją decyzję
Zwycięzcom gratulujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz