TRANSLATOR

Czym naprawić rozpadającą się książkę?

Żywot żadnej z książek nie jest długi. Wie o tym każdy bibliotekarz, wie i czytelnik. Jednak pracownicy bibliotek, niejednokrotnie sprawdzający się w roli introligatora, wiedzą jak dać książce drugie życie. Poniżej kilka materiałów, dzięki którym biblioteczne woluminy będą wyglądały (prawie) jak nowe.

Najczęściej używanym przez nas środkiem do naprawy zniszczonych książek jest klej introligatorski. Cechuje się on znaczna wytrzymałością, zachowując jednocześnie wytrzymałość połączeń. Nadaje się do wszelkiego rodzaju wyrobów papierniczych, ale łączy również drewno, ceramikę, czy tkaniny.


Kolejnym produktem przydatnym w naprawie książek jest taśma, która pozwoli nam zreperować grzbiety woluminów. Jest dostępna w ośmiu kolorach - białym, czarnym, niebieskim, zielonym, szarym, brązowym, żółtym i czerwonym. Polecana jest również do wzmacniania i zabezpieczania grzbietów książek, także do zabezpieczenia map, czy planów.
Do rozerwanych kartek polecana jest tzw. bibułka japońska. Stworzona jest ona z długowłóknistego, niezwykle cienkiego, bezkwasowego, transparentnego i technicznego papieru japońskiego o gramaturze 8.5g/m2. Taśma do konserwacji woluminów wyposażona jest w klej aktywizujący się w temperaturze ok. 130 - 160 st.C. Praca z nią wymaga większej precyzji i czasu, ale jest ona materiałem dużo trwalszym niż klej biblioteczny.A co do złączenia boku książki z okładką? I na ten rodzaj naprawy jest sposób. Jest to bezkwasowa taśma, odporna na starzenie - sztywna, bardzo wytrzymała i odporna na rozdarcia. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz