TRANSLATOR

Już w maju Festiwal Literatury dla Dzieci

Festiwal Literatury dla Dzieci to największe w Polsce wydarzenie literackie dla najmłodszych. Rozpocznie się już 12 maja b r. w Krakowie. W ciągu trzech tygodni odbędzie się przeszło sto wydarzeń, takich jak spotkania z autorami, warsztaty literackie i plastyczne, gry miejskie, oraz wystawy. Patronat nad akcją objął m.in. UNICEF, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Ambasada Szwecji i Polska Sekcja IBBY.
Prezydenci: Krakowa - Jacek Majchrowski, Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz i Wrocławia – Rafał Dutkiewicz przeczytają dzieciom opowieści na dobranoc we własnych gabinetach, tym samym włączając się i uroczyście rozpoczynając w swoich miastach Festiwal Literatury Dla Dzieci. A co przeczytają? - pozostaje na razie tajemnicą.

Organizatorzy udowadniają, że miejscem przeznaczonym na książki dawno przestały być wyłącznie biblioteki. Oni ekspediują literaturę na ulice, w przestrzenie miast, na tarasy, place i ogrody, do teatrów, hoteli i fabryk – tam właśnie odbędą się czytania, powstaną murale, rodziny zostaną zaproszone do rozwiązania zagadek literackich.    
                                                      
Najważniejszym gościem festiwalu będzie Martin Widmark – autor bestselerowej serii detektywistycznej dla dzieci „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, ale spotkać będzie można również: Åsę Lind, Evę Susso i Kima Jin-Kyunga oraz znakomitych polskich autorów, laureatów wielu nagród, takich jak: Iwona Chmielewska, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka, Paweł Pawlak, Michał Rusinek, Wojciech Widłak, Maciej Wojtyszko,  Anna Czerwińska-Rydel, Anita Andrzejewska, Marta Fox, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Anna Kaszuba-Dębska, Rafał Kosik, Joanna Krzyżanek, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Katarzyna Majgier, Marcin Mortka, Marcin Pałasz, Krzysztof Petek, Małgorzata Węgrzecka, Dariusz Rekosz, Andrzej Pilichowski-Ragno i Ida Pierelotkin.

Czytanie przez prezydentów w ich gabinetach to tylko jedna z wielu zaskakujących atrakcji. W festiwal zaangażowała się imponująca ilość instytucji i firm, które nie zawsze są bezpośrednio kojarzone z literaturą lub z dziećmi. Organizatorzy podkreślają swoją radość, gdyż bardzo zależało im na integracji wszystkich, którym książka dla dzieci i promocja czytelnictwa nie są obojętne. Niewątpliwie zapowiada się festiwal, który łączy.

Na spotkania z prezydentami i inne wybrane wydarzenia obowiązują zapisy mailowe, o których więcej można przeczytać na stronie: www.fldd.pl

Festiwal Literatury dla Dzieci odwiedzi Kraków (12-18 maja), Warszawę (21-25 maja) i Wrocław (26 maja – 1 czerwca). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz