TRANSLATOR

Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum / Piotr Weltrowski, Krzysztof Azarewicz, Adam Darski

Wymieniona w tytule książka wpadła mi w ręce właściwie przypadkiem. Niespecjalnie miałem ochotę czytać o życiowych perypetiach lidera Behemotha, ale skoro już się trafiło, postanowiłem przynajmniej przekartkować i przejrzeć całość. Ot tak, żeby wyrobić sobie opinię. Po kilku pierwszych stronach stwierdziłem jednak, że pozycję warto przeczytać w całości.

Książka to tak naprawdę ogromny wywiad, bogato udekorowany licznymi zdjęciami obrazującymi omawiane na kartach wydarzenia. Jasne, jest tam sporo autopromocji i koloryzowania, jednak treść tworzy spójną, dość wiarygodną całość, którą po prostu dobrze się czyta. Darski opowiada ciekawie, nie szczędząc smaczków które dzieją się "poza kulisami", zarówno przemysłu muzycznego, jak i jego prywatnego życia.

Zawiodą się ci, którzy szukają taniej sensacji. Oczywiście można wyrwać z kontekstu pojedyńcze zdania czy fotografie i zrobić wokół nich szum, jednak czytając całość nie sposób zaprzeczyć, że Darski to po prostu inteligentny facet z mocno ugruntowanym światopoglądem. Z kolei jego alter-ego Nergal, to dobrze przemyślana, wyreżyserowana i sprawnie odegrana kreacja. W książce nie zabrakło wielu przemyśleń filozoficznych, które dobrze obrazują postępowanie autora w różnych momentach jego życia i kariery. Nad wieloma z nich warto chwilę pomyśleć, choćby po to, żeby finalnie nie przyznać Darskiemu racji.

Spowiedź heretyka to pozycja specyficzna. Z jednej strony w lekki sposób ilustruje barwne życie autora, z drugiej zmusza do zastanowienia się nad poruszanymi przez niego kwestiami (często naprawdę poważnymi). Forma wywiadu opatrzonego licznymi zdjęciami także nie należy do najczęściej spotykanych, przez co całość odbiera się zupełnie innaczej, niż klasyczną książkę. Pozycję można śmiało polecić nie tylko osobom zainteresowanym Adamem Darskim, ale również tym, którzy chcą spojrzeć na świat rodzimego showbiznesu (i nie tylko) z perspektywy inteligentnej osoby, o nieszablonowych poglądach.

Grzegorz Woźniak
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz