TRANSLATOR

„Cała naprzód!”. Piąty kongres bibliotek publicznych

20 października w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich rozpocznie się dwudniowy kongres bibliotek publicznych. Z całej Polski przyjedzie tu ponad 300 bibliotekarek i bibliotekarzy wraz z osobami, które na co dzień z ich bibliotekami współpracują - samorządowcami, członkami organizacji pozarządowych, wolontariuszami. Będą rozmawiać o wspólnych działaniach, dowiedzą się, do czego może im się przydać grywalizacja, jak zorganizować w bibliotece konsultacje społeczne, w jaki sposób poznać potrzeby mieszkańców stosując metodę design thinking.
Kongres jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek - przedsięwzięcia wspierającego biblioteki 
 z małych miejscowości, które prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Odbędzie się już po raz piąty, w tym roku pod hasłem „Cała naprzód!” - oddającym pasję i pozytywną energię bibliotekarzy, a także ich zdolność inicjowania pozytywnych zmian w lokalnych społecznościach.

Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: Biblioteki w naszym kraju działają coraz nowocześniej. Możemy tu już nie tylko wypożyczyć książki, ale nauczyć się obsługi komputera, obejrzeć wystawę, wziąć udział w warsztatach fotograficznych, spędzić czas z innymi ludźmi. Dzięki temu, zwłaszcza w małych społecznościach, dzieje się coraz więcej. Do tego niezbędne są jednak nie tylko aktywne biblioteki, ale współpraca różnych lokalnych instytucji i organizacji – aby wspólnie potrafiły wsłuchać się w potrzeby ludzi, łączyć zasoby, razem planować i realizować działania. 

Na uczestników kongresu czekają interaktywne warsztaty i prezentacje. Swoimi doświadczeniami podzielą się bibliotekarze, którzy wygrali konkurs na przedstawienie działań realizowanych w ich bibliotekach. 

Bloki tematyczne:
1. Kto pyta, nie błądzi. Słuchaj mieszkańców, rozmawiaj z partnerami – jak skutecznie dowiadywać się , czego potrzebuje lokalna społeczność, jak komunikować się z partnerami.
2. Myślenie ma przyszłość. Zaplanuj, wybieraj, decyduj – o konsultacjach społecznych, uniwersalnych pomysłach na działania animacyjne i mądrej promocji.
3. Złap byka za rogi! Działaj razem z innymi – o asertywności, budowaniu zespołu i narzędziach wspierających dobrą współpracę. 
4. Do odważnych świat należy! Eksperymentuj – jak radzić sobie z napięciami we współpracy, podtrzymywać motywację i zapał partnerów, poszukiwać bibliotecznych innowacji.
5. As w rękawie. Pokaż i wykorzystaj swoje atuty – o międzynarodowych partnerstwach, badaniu i pokazywaniu swoich sukcesów, technologii w służbie promocji.
6. Na szerokie wody. Trendy, inspiracje, nowinki – design thinking, książka obrazkowa, grywalizacja i wiele innych fascynujących tematów. 

Podczas uroczystej inauguracji kongresu poznamy zwyciężczynie konkursu stypendialnego im. Olgi Rok, wspierającego rozwój osobisty kobiet pracujących w bibliotekach publicznych. W tym roku bibliotekarki po raz pierwszy mogły ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach: biblioteka jednoosobowa (gdzie pracuje tylko jedna bibliotekarka) oraz biblioteka wieloosobowa (z większym zespołem bibliotecznym). Swoje zgłoszenia przysłało ponad 80 osób. Każda z laureatek otrzyma 5 000 zł.

Kongres będzie też okazją do integracji uczestników - między innymi dzięki tzw. szybkim randkom (ang. speed dating), umożliwiającym poznanie wielu nowych ludzi. Podczas takiej „randki” rozmówcy w małych grupach wymieniają się opiniami na dany temat, a po sygnale dźwiękowym zmieniają grupę i kontynuują konwersację z kolejnymi osobami. Właśnie w ten sposób w kongresowych kuluarach bibliotekarze będą rozmawiać o współpracy ze swoimi sojusznikami: przedstawicielami firm, instytucji i organizacji pozarządowych wspierających biblioteki. Ponadto po raz pierwszy jedna z sesji kongresu odbędzie się w formie tzw. niekonferencji (ang. unconference). Polega ona na tym, że uczestnicy samodzielnie tworzą program - zgłaszają tematy, którymi chcą się zajmować, wybierają te najbardziej interesujące i sami organizują dyskusję. 

Tegoroczny kongres został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej oraz patronatami Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz  i Centrum Konferencyjnego Muranów w Muzeum Historii Żydów Polskich. Firma Orange Polska wspiera wydarzenie od strony technologicznej, a transmisję online zapewnia ClickMeeting.

Źródło:
http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/-cala-naprzod_39434.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz