TRANSLATOR

Literackie ciekawostki


Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2.500.000.000 egzemplarzy Biblii.Pierwsze książki dla dzieci w języku polskim, szczególnie dla dorastających panienek, pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa.


Pierwszą w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stephena Kinga pt.: „Riding the Bulet", która w ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży zamówiło prawie 400.000 osób.


Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w „Księdze henrykowskiej", pisanej w latach 1268 – 1273. Brzmiało ono: „Day, ut ia obrusa, a ti poziwai”.


Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest „Bogurodzica”, której najdawniejszy tekst, tzw. Krakowski I pochodzi z 1407 r.

 
Pierwszą książką zachowaną w całości w języku polskim był „Raj duszny” – średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513 r. przez Floriana Unglera.

Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie „ery gęsiego pióra” napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski.

Źródło:
http://www.salezjanie.com/Biblioteka/rozmaitosci.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz