TRANSLATOR

Od piątku „Gottland” w kinach

W najbliższy piątek na ekrany kin w Polsce wchodzi „Gottland″. Dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, przez trzy lata pracowali nad ekranizacją bestsellerowej książki Mariusza Szczygła. Film składa się z serii dokumentalnych epizodów nawiązujących do historii zebranych przez reportera-czechofila. Jednak ten, kto spodziewa się ich dosłownego opowiedzenia w filmie, zdziwi się bądź rozczaruje: wątki w większości są dość swobodnymi wariacjami na temat fabuł poprowadzonych przez Szczygła. I tak właśnie ma być – i zdaniem młodych dokumentalistów, i samego czechofilskiego reportera. Autor literackiego pierwowzoru, jak sam podkreśla, nie ingerował w scenariusz.

Każda z pięciu części „Gottlandu” jest o czym innym, niż napisał Szczygieł – pisze on na łamach magazynu „Książki” w felietonie „Skamlenie o seks”, komentując ekranizację. Przywołuje również rozmowę sprzed kilku lat, jaką odbył z twórcami dokumentu. Powiedział im wówczas: - Uważam, że dla filmowców najlepszy autor to autor nieżywy. Będę się zachowywał jak nieżywy, a wy kręćcie, jak chcecie.

Co zatem obejrzymy w filmowej wersji „Gottlandu”? Zobaczymy, jak rozwijały się fabryki samochodów w Czechach po tym, jak ich ogół wprawił w ruch przedsiębiorczy Tomáš Bata. Podejrzymy rozmowę gwiazdy filmowej, Lidy Baarovej, ze spotkanym po 50-letniej przerwie reżyserem, w czasie której ten – jak wszyscy – będzie usiłował dowiedzieć się więcej na temat jej romansu z Goebbelsem. Zajrzymy do pracowni człowieka stawiającego Stalina na piedestale i do żony tego, który go z niego zrzucił. Obejrzymy animowaną rozmowę na skypie z córkami pisarza, który nie kłamał tylko wtedy, kiedy tworzył fikcję, choć najbardziej kłamstwa właśnie nie znosił. Poznamy drogę, jaką przebył chłopiec, który próbował podpalić kraj.

Polskim koproducentami "Gottlandu" są firma Centrala i Dolnośląski Fundusz Filmowy, a w roli dystrybutora debiutuje Wrocławska Fundacja Filmowa.Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32103,od-piatku-%E2%80%9Egottland%E2%80%9D-w-kinach.html

za: lubimyczytac.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz