TRANSLATOR

VII Kongres Kobiet

Setki kobiet z dużych i małych miast, miasteczek, wsi i jedna łącząca je idea: działać wspólnie na rzecz kobiet i na rzecz zmian na lepsze. „Jak nie my, to kto? Jak nie teraz, to kiedy?” – hasło tegorocznego, VII Kongresu Kobiet, przewijało się przez każdy panel i spotkanie tego wydarzenia. Na Kongresie stawiło się liczne grono przedstawicielek sektora kultury, bibliotek oraz ośrodków kultury z całej Polski.
11 i 12 września 2015 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej Centralnego Ośrodka Sportu „Torwar” w Warszawie odbył się kolejny ogólnopolski Kongres Kobiet. W tych dniach panie rozmawiały nie tylko o sprawach ważnych, ale i trudnych. Podczas paneli i sesji była mowa o nierówności, macierzyństwie, karierze zawodowej, edukacji oraz wielu innych sprawach, istotnych dla wszystkich kobiet. Uczestniczki mogły wybierać warsztaty i panele spośród wielu bloków tematycznych, m.in. edukacyjnego, kultury, przedsiębiorczości, społecznego i duchowego. Z każdego wychodziły gotowe do działania i pełne inspiracji.

Wśród osób występujących podczas Kongresu warto wymienić premier Ewę Kopacz, wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką, minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską, minister nauki Lenę Kolarską-Bobińską, posłankę do Parlamentu Europejskiego Danutę Hübner, Magdalenę Środę, Henrykę Bochniarz, Krystynę Koftę, Manuelę Gretkowską czy dyrektora Narodowego Centrum Kultury, Krzysztofa Dudka.

Jednym z ciekawszych spotkań był panel „Media bez kobiet?”, w którym uczestniczyli m.in. Tomasz Lis, Robert Biedroń, Krystyna Kofta i Paulina Młynarska. Kinga Rusin poprowadziła z kolei panel „Nie mów do mnie Kotku” dotyczący dyskryminacji w pracy. Podczas spotkania głos zabrali prawnicy i psychologowie. Uczestniczki mogły także uczestniczyć w panelach nt. łączenia macierzyństwa z rozwojem zawodowym oraz dotyczących przedsiębiorczości kobiet w regionach.

Wiele emocji, zarówno wśród słuchaczy, jak i prelegentów, wzbudził panel „Polityka kultury”. Moderatorką spotkania była Kazimiera Szczuka. O miejscu i znaczeniu kobiety w kulturze i o istocie jej obecności w instytucjach kultury rozmawiali pisarki Manuela Gretkowska, Krystyna Kofta i dyrektor NCK, Krzysztof Dudek.Więcej o VII Kongresie Kobiet: https://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/

Magdalena Rademacher

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz