TRANSLATOR

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zapraszamy do wszystkich filii MBP

Dzisiaj o godzinie 12.00 w Filii nr 30 odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji książkowej pt. KTO TY JESTEŚ? Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Autorzy wystawy: Joanna Olech, Edgar Bąk
Kurator: Magdalena Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia.

Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych pojęć? Takich jak na przykład: wierność... respekt... szacunek… wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują.

Na przykład patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia - słowo to staje się abstrakcją, niezrozumiałą i przez to nieważną.  Salwy honorowe, kadzidła i wieńce, jakie towarzyszą celebracji patriotyzmu, przykrywają jego inny, codzienny sens, a mianowicie - współuczestniczenie, współtroskę, współdziałanie na rzecz współdobra. Są to drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za swoją małą ojczyznę; wieś, miasto, kraj. W tak rozumianym patriotyzmie dziecko ma szansę wypełnić cząstkę obywatelskiej misji - ma swój „zagonek” do uprawy, swoją pulę chwalebnych uczynków i dobrych nawyków, które składają się na dobrostan kraju i nas wszystkich.

Hasła autorstwa Joanny Olech, szerzą idee solidarności, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, zaangażowania na rzecz kraju. Opracowanie graficzne Edgara Bąka poszerza znaczenie tekstu i nadaje przekazowi rangę sztuki użytkowej. Wystawa prowokuje do dyskusji nie tylko z dziećmi i nie tylko o patriotyzmie. Także dorośli widzowie, poza wrażeniami czysto estetycznymi, wizualnymi wyniosą z wystawy refleksje o roli patriotyzmu we współczesnym świecie.

Do wystawowych plansz jest dodana tablica informacyjna, jak tekst powyżej. Ekspozycja od 23 kwietnia do 15 maja 2015.

Po wernisażu odbędą się warsztaty plastyczne  "Wytwórnik górą!”

Warsztat inspirowany książką Madaleny Matoso "Wytwórnik górą!" Podczas zajęć
przejdziemy szlakiem prawdziwego artysty: przebrniemy przez górę pomysłów i poznamy trud wspinaczki na szczyt twórczych możliwości. Przewrócimy do góry nogami świat krytyki i staniemy się recenzentami własnych arcydzieł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz