TRANSLATOR

Wiosenna odsłona POP! Festiwalu

Wiosenna odsłona POP! Festivalu odbywa się w ten weekend w Kinie Iluzjon. Po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej powieści popowej. Ponadto będzie można obejrzeć m.in. adaptację powieści Terryego Pratchetta, pilotażowy odcinek piątego sezonu serialu „Gra o tron”, czy nową wersję kultowego filmu „Plan 9 z kosmosu”, który na Festiwalu będzie miał swoją europejską premierę. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Johnem Johnsonem. 

Popowa powieść doczekała się pierwszego konkursu poświęconego temu popularnemu gatunkowi literackiemu. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza zostanie przyznana książce, która została wydana między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. W gronie nominowanych powieści znalazły się pozycje takie jak: Szczęśliwa ziemia Łukasz Orbitowskiego, Sto dni bez słońca Wita Szostaka, Pochłaniacz Katarzyny Bondy, Zdarzenie. 1908 Jacka Świdzińskiego, Haiti Marcina Wrońskiego, Cienioryt Krzysztofa Piskorskiego, Sezon burz Andrzeja Sapkowskiego, Fugazi Music Clab Marcina Podolca, Felix, Net i Nika, Sekret Czerwonej Hańczy Rafała Kosika oraz Zbrodniarz i dziewczyna Michała Witkowskiego. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas gali, 18 kwietnia. 

Nagroda, w wysokości 40 000 zł została powołana i ufundowana przez portal dzikabanda.pl.

Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza to wydarzenie wokół którego będziemy organizować dwie edycje Festiwalu – jesienną z ogłoszeniem nominacji i wiosenną, podczas której odbywać się będzie jej wręczenie. Mamy nadzieję, że w ten podwójny sposób uda nam się przekonać, że pod pojęciem POP kryje się wiele interesujących i inspirujących zjawisk kultury - mówi Robert Ziębiński.

Podczas wiosennego POP! Festivalu organizatorzy chcą oddać hołd Terremu Pratchettowi, czołowemu pisarzowi fantasy i science fiction na świecie, który największą popularność zdobył cyklem książek „Świat dysku”. W programie przewidziano projekcje adaptacji powieści „Wiedźmikołaj”. Seans zostanie wzbogacony o dyskusję nt. twórczości pisarza, w której weźmie udział m.in. Jakub Ćwiek, Kamil Śmiałowski (naekranie.pl) i Jerzy Rzymowski (redaktor naczelny Nowej Fantastyki).

„Plan 9 z kosmosu” uznawany za najgorszy film świata doczekał się nowej wersji. To opowieść o inwazji kosmitów, którzy ożywiają zmarłych. A w zasadzie jednego zmarłego. Kosmitów również na ekranie nie widać. Pierwotnie obraz wyreżyserował Ed Wood Jr. Za nową wersję odpowiada reżyser młodego pokolenia – John Johnson, który wiernie odtworzył oryginał wzbogacając go o efekty specjalne, o których marzył Ed Wood, ale nie było go na nie stać. Publiczność POP! Festivalu jako pierwsza w Europie będzie miała szansę obejrzeć wersję Johnsona, jak również porozmawiać z nim o pracy nad filmem podczas sobotniego spotkania z reżyserem.


Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz