TRANSLATOR

Książka Roku 2014

Znamy już wyniki dorocznego konkursu "Książka Roku", organizowanego przez Polską Sekcję IBBY.

Tegorocznymi laureatkami głównych nagród literackich zostały debiutujące w konkursie Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci "Cześć, wilki!" oraz znana ze swoich wierszy Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży "Franciszka".

Jury literackie (Krystyna Zabawa, Małgorzata Kąkiel, Ewa Gajcy) wyróżniło Lilianę Bardijewską za książkę "O czym szumią muszle", Jarosława Mikołajewskiego za "Wiersze z kąpieli" oraz Tomasza Trojanowskiego za "Stroiciela".

Nagrodę dla ilustratorów Książka Roku 2014 otrzymały Maria Ekier za autorską książkę obrazkową "Złotouste zero w zenicie" oraz Marta Ignerska za projekt graficzny i rysunki do książki Anny Czerwińskiej-Rydel "Którędy do gwiazd? Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astronom".

Jury graficzne (Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka i Anita Wincencjusz-Patyna) w kategorii książka obrazkowa wyróżniło Małgorzatę Gurowską za projekt graficzny książki "Lokomotywa / IDEOLO" oraz Ewę Kozyrę-Pawlak za autorską książkę "Ja, Bobik, czyli historia o kocie, który myślał, że jest królem", zaś w kategorii ilustracje Agatę Królak za ilustracje do książki Mateusza Wysockiego "Skrytki" i Mariannę Sztymę za ilustracje do książki Iwony Wierzby "Metryka nocnika".

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymały równorzędnie: Olcha Sikorska, inicjatorka i wieloletnia komisarz Poznańskich Spotkań Targowych „Książka dla Dzieci i Młodzieży” oraz Magdalena Kaleta, prowadząca portal Polska Ilustracja dla Dzieci.

Partnerzy: Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury

Dofinansowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Poniżej znajdziecie link do audycji radiowej poświęconej temu wydarzeniu. Głos zabrała m.in. Krystyna Rybicka, wchodząca w skład jury graficznego w kategorii książka obrazkowa Polskiej Sekcji IBBY i wieloletni pracownik MBP w Lublinie:

http://www.polskieradio.pl/8/3669/Artykul/1316583,Franciszka-ksiazka-dla-szlachetnych-odmiencowza ibby.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz