TRANSLATOR

Książki najchętniej wybieranym przez Polaków prezentem pod choinkę

Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia rodzinie i przyjaciołom Polacy najczęściej podarują książki (41 %) oraz kosmetyki i perfumy (32 %). Z kolei sami chcielibyśmy dostać nie tylko książki (42 %), ale również gotówkę (38 %).
Jak wynika z międzynarodowego corocznego badania firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2014″, respondenci aż 14 spośród 17 krajów biorących udział w badaniu, wskazali książki jako najchętniej kupowany prezent pod choinkę. Pod tym względem różniła się tylko Rosja, gdzie wygrały kosmetyki i perfumy oraz Ukraina i RPA, gdzie z kolei królowały słodycze.

Książkowe prezenty równie chętnie wręczają mężczyźni (40 %), jak i kobiety (43 %). To również literatura dominuje wśród prezentów, które chcielibyśmy dostać pod choinkę (w ubiegłym roku na miejscu pierwszym była gotówka).

Wśród pozostałych krajów biorących udział w badaniu, książki okazały się najbardziej oczekiwanym prezentem m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. W większości przypadków, podobnie jak w Polsce, zastąpiły one na pierwszym miejscu pieniądze.

Co ciekawe, dzieciom poniżej 12 roku życia najchętniej kupujemy zabawki (27 %), w większości o charakterze edukacyjnym. Książki pojawiają się na pierwszym miejscu dopiero wśród prezentów dla nastolatków (20 %), ale niemal równie często kupujemy im także gry (19 %).

Choć Polacy są przywiązani do tradycji Świąt Bożego Narodzenia, to jednocześnie starają się do nich podchodzić w sposób bardzo zdroworozsądkowy. Dlatego podobnie jak badani z pozostałych krajów, deklarują, że postarają się nie kupować prezentów pod wpływem impulsu. Aż 31 % respondentów mówi, że „w większym stopniu niż w zeszłym roku” skoncentruje się na praktycznych podarunkach, a 26 % zakłada, że „w większym stopniu niż w zeszłym roku” będzie robiła zakupy w tańszych sklepach. Szczególną wagę przywiązują do tego kobiety.


Źródło:
http://booklips.pl/newsy/ksiazki-najchetniej-wybieranym-przez-polakow-prezentem-pod-choinke/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz