TRANSLATOR

Ukraińska nagroda dla Bohdana Zadury

Bohdan Zadura został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za 2014 rok. Zaszczytny tytuł przypadł poecie za zbiór wierszy "Nocne życie" w przekładzie Andrija Lubki wydany w 2012 roku na Ukrainie.
Coroczna Międzynarodowa Nagroda Literacka im. H. Skoworody została założona w 2005 roku z inicjatywy Ukraińskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarzy Ukraińskich, Intelektualnego klubu w Czernihowie, Wołyńskiego Towarzystwa "Switiaz" i Narodowego Instytutu Literatury im. T. Szewczenki.

W tym roku do nagrody nominowano ponad 250 pisarzy, tłumaczy oraz intelektualistów z USA, Brazylii, Szwecji, Polski, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czech, Litwy, Łotwy, Białorusi, Serbii, Ukrainy i Izraelu.

Bohdan Zadura wydał do tej pory kilkanaście tomów poetyckich, powieści, opowiadań. Jest redaktorem naczelnym wydawanej przez Instytut Książki "Twórczości". Jako tłumacz przekładał utwory literatury anglosaskiej, ukraińskiej oraz węgierskiej. W październiku ukaże się jego najnowsze tłumaczenie książki "Tragedia człowieka" Imre Madácha. A już niebawem w Biurze Literackim premiera najnowszej poetyckiej książki autora.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31626,ukrainska-nagroda-dla-bohdana-zadury.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz