TRANSLATOR

Nagroda za twórczość dla dzieci i młodzieży

Prezydent RP powołał członków kapituły pierwszej edycji Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży.

W skład Kapituły weszli: Joanna Olech (autorka książek oraz ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży), Anna Seniuk (aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie), Piotr Dumała (scenarzysta, reżyser, pisarz, rysownik, autor filmów animowanych), Grzegorz Leszczyński (historyk literatury, badacz i krytyk literatury dla dzieci i młodzieży), Jerzy Moszkowicz (teatrolog, reżyser, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu) i Maciej Klimczak (Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).

Ustanowiona przez parę prezydencką w 2014 roku nagroda ma wspierać ideę wychowania poprzez sztukę i kulturę. Przyznawana twórcom sztuki adresowanej do młodego pokolenia, ma za cel podniesienie społecznej rangi tej sztuki, podkreślenie jej znaczenia dla kształtowania wrażliwości artystycznej młodych odbiorców kultury, a także popularyzowanie twórczości dla dzieci i młodzieży.

Pierwsza edycja Nagrody jest wyjątkowa, ze względu na przypadającą w 2014 roku 25. rocznicę odzyskania przez Polskę Wolności. Dlatego w tym roku Nagroda zostanie przyznana twórcom, którzy wyróżniali się szczególną działalnością artystyczną dla dzieci i młodzieży w całym ostatnim 25-leciu, w pięciu w kategoriach: film, literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr.

W każdej kategorii kapituła uwzględniać będzie zarówno artystów wykorzystujących tradycyjne formy przekazu artystycznego, jak również artystów, którzy używają połączenia różnych mediów pozwalających na dotarcie do młodych odbiorców kultury (np. słuchowiska, komiksy, gry edukacyjne itp.)

Spośród kandydatów rekomendowanych przez kapitułę Para Prezydencka wybierze laureata Nagrody w danej kategorii.

W tym roku Nagroda zostanie przyznana we wszystkich kategoriach, natomiast od kolejnej edycji będzie przyznawana tylko w jednej kategorii, co rok w innej.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31628,nagroda-za-tworczosc-dla-dzieci-i-mlodziezy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz