TRANSLATOR

Karuzela Group - polska liryka w norweskim brzmieniu

Karuzela Group to międzynarodowy zespół muzyczny, powstały w ramach projektu Aspiryna Blues, którego nazwa pochodzi od tytułu jednej z piosenek Agnieszki Osieckiej (muzyka Janusz Koman). Projekt stanowi największe wydarzenie związane z polską piosenką w Norwegii, które stało się najlepszą szansą do zapoznania norweskiej publiczności z klasyką naszej muzyki rozrywkowej. Pierwszy raz w historii teksty polskich poetów piosenki zostały przetłumaczone na język norweski i zagrane w nowych zaskakujących wersjach. Zespół balansuje na granicy kilku kultur europejskich, łącząc ze sobą odmienne gatunki muzyczne i temperamenty artystyczne, m.in. środkowoeuropejski, słowiański i skandynawski. Grupa łączy brzmienia jazzowe, folkowe, klasyczne i country.
W repertuarze wczorajszego koncertu, odbywającego się w ramach Festiwalu Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki Słów”, znalazły się przede wszystkim standardy mistrzów gatunku: Agnieszki Osieckiej, Jacka Kaczmarskiego i Juliana Tuwima. Pomysł połączenia chłodnego, twardego języka norweskiego z niepowtarzalnym ciepłem polskiej poezji autorskiej śpiewanej w obu językach jednocześnie okazał się strzałem w dziesiątkę!

W skład Karuzela Group zespołu wchodzą znakomici muzycy i wokaliści z Norwegii i z Polski. Zespół powstał w 2009 roku, kiedy to Jørn Simen Øverli i Tora Augestad zachwycili się pięknem polskich piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej. Artyści postanowili, że przetłumaczą najpiękniejsze polskie piosenki na język norweski, zaaranżują je na nowo i stworzą polsko-norweski zespół. Grupa zagrała już prawie 100 koncertów, w Polsce i w Norwegii. 

Do współpracy Jørn Simen Øverli zaprosił:

Joanna Lewandowska Zbudniewek – wokal
Tora Augestad - wokal
Jørn Simen Øverli - wokal, gitara akustyczna
Grzech Piotrowski - saksofon, duduk
Espen Leite - akordeon
Pal Hansken - instrumenty perkusyjne

Dorota Olejniczek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz