TRANSLATOR

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Wojciech Nowicki i Jerzy Czech zostali laureatami tegorocznej - dziewiątej - edycji Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku do kategorii prozatorskiej, poetyckiej i eseistycznej dołączono kolejną - za przekład na język polski.
Laureatów nagrody ogłoszono w sobotę podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Uroczystość jest częścią trwającego do niedzieli festiwalu literackiego Literaturomanie.

Marcin Świetlicki został laureatem Nagrody Literackiej Gdynia za książkę Jeden (Wydawnictwo EMG, Kraków). "Ta książka to kapitalny przegląd możliwości tkwiących we współczesnym języku polskim, a także zbiór zapadających w pamięć anegdot i urywków życia" - tłumaczyli przedstawiciele Kapituły podczas gali. Jak zapewnili, "nagrodzona książka jest najlepszym dowodem na to, że polska poezja ma się całkiem dobrze i uwiąd jej nie grozi".

W kategorii proza nagrodę otrzymał Jerzy Pilch za książkę Wiele demonów (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa). Akcja powieści dzieje się w postalinowskich czasach lat pięćdziesiątych na luterskim Śląsku Cieszyńskim. "Nie jest to proza z gatunku świętych, to raczej teologiczny kryminał (...); opowiada o mrocznej podszewce życia, pogmatwanej i demonicznej, ale nie całkiem poza zbawieniem" - uzasadniła swój wybór kapituła. W imieniu autora nagrodę odebrał redaktor naczelny wydawnictwa Paweł Szwed.

W kategorii eseistycznej nagrodę otrzymał Wojciech Nowicki za  książkę Salki (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). Jak czytamy w uzasadnieniu: "Salki to niespieszna podróż w czasie i przestrzeni. Wojciech Nowicki wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i krzywdy, tworząc uniwersalny obraz tęsknoty i lęku. To także zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi i przysiółków, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze "z domami w głowie i poczuciem bezdomności".

W kategorii przekład na język polski nagrodę otrzymał Jerzy Czech za antologię poezji szesnastu poetów rosyjskich pt. Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). Pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego samizdatu, obejmuje ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej, od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych.

Czterech laureatów w kategoriach proza, poezja, esej i przekład otrzymało w ramach nagrody po 50 tysięcy zł oraz pamiątkowe statuetki "Kostki Literackie".

Do nagrody nominowanych zostało 20 książek, których tytuły ogłoszono w maju w trakcie V Warszawskich Targów Książki.

W kapitule nagrody pod przewodnictwem Małgorzaty Łukasiewicz zasiedli: Agata Bielik-Robson, Marek Bieńczyk, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Kruszyński, Jacek Gutorow, Aleksander Nawarecki oraz Violetta Trella.

W tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia zgłoszono rekordową liczbę 426 książek, o 87 więcej niż rok temu.

Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31387,znamy-laureatow-nagrody-literackiej-gdynia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz