TRANSLATOR

Gryfia dla Małgorzaty Rejmer

Małgorzata Rejmer, autorka znakomitego tomu reportaży Bukareszt. Kurz i krew, została laureatką trzeciej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w sobotę późnym wieczorem w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. 
"Rejmer namalowała portret miasta, którego nie da się okiełznać" - powiedziała przewodnicząca jury Gryfii Joanna Laprus-Mikulska. "Miasta, które się przepoczwarza, chaosu i absurdów, piękna i brzydoty, historii i legendy, miasta, które się kocha i nienawidzi. Rejmer namalowała portret miasta z niezwykłą czułością, ale jest to czułość wynikająca z empatii i koncentracji, czułość doskonałego obserwator."

Odbierając nagrodę wyraźnie wzruszona Rejmer powiedziała, że pieniądze dadzą jej niezależność i pozwolą spełnić marzenia i pojechać do Iranu i na Bałkany. Nagroda wynosi 50 tys. zł.

Rejmer jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 r. wydała debiutancką powieść "Toksymia" nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia.

W finale tegorocznego konkursu znalazły się także: opowieść o śmierci matki Kochałam, kiedy odeszła Anny Augustyniak, biografia cygańskiej poetki Papusza Angeliki Kuźniak, powieść o niekochanej przez rodzinę dziewczynce Dziunia Anny M. Nowakowskiej oraz tom wierszy Ciemność. Resort SPA Katarzyny Ewy Zdanowicz.

Ogłoszeniu laureatki Gryfii towarzyszy impreza promująca czytelnictwo. Przez cały weekend na pl. Lotników funkcjonuje Miasteczko Literackie, w którym m.in. można było spotkać wszystkie finalistki tegorocznej nagrody i innych autorów, a także zapoznać się ofertą ponad 50 wydawnictw.

Organizatorem Gryfii jest "Kurier Szczeciński".

W 2012 r. Gryfię zdobyła książka "Włoskie szpilki", której autorką jest Magdalena Tulli, a w 2013 r. "Ocalenie Atlantydy" Zyty Oryszyn.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31388,gryfia-dla-malgorzaty-rejmer.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz