TRANSLATOR

POCZYTAJ MI SZTUKĘ - Spotkania z nową dramaturgią dla dzieci i młodzieży
W kalendarium  wydarzeń Teatru im. H. Ch. Andersena pojawi się w tym roku nowa propozycja dla naszych widzów. Już 7 marca rusza cykl dwunastu spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru  Andersena oraz goście zaproszeni do projektu odczytają tekst kolejnej sztuki. W każdym spotkaniu uczestniczyć będzie autor sztuki, który podczas  rozmowy z widzami opowie nam o swoim warsztacie pisarskim, zmaganiach, niedogodnościach oraz zaletach fachu dramaturga. Jednocześnie spróbujemy wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych im nowych tekstów dramaturgicznych spełniają ich oczekiwania, nurtują,  czy może jest to jednak kolejna bariera w kontakcie widz-teatr.

Cykl skierowany jest do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

Mile widziani są również studenci, młodzież oraz wszyscy duzi i mali widzowie, którzy teatr kochają i nie trzeba ich tam przyciągać za uszy.
  
Koordynatorem i pomysłodawcą i reżyserem cyklu jest Daniel Arbaczewski. 
  
DANIEL ARBACZEWSKI
Planował zostać w „Andersenie” przez chwilę, a jest już ponad... dziesięć lat. I to nie przez zasiedzenie czy z lenistwa. Chyba nieźle się „konserwuje” skoro reżyserzy wciąż obsadzają go w rolach łobuziaków, misiów czy kwiatowych duszków. Choć mówią też, że do twarzy mu sumiastym  z wąsem i powinien sobie taki sprawić na życie. Pracę w Teatrze  traktuje bardzo serio i bardzo szeroko, bo nie tylko jako aktor, ale również próbując swoich sił jako reżyser („Pieśń o Rolandzie”, „Pasterka i Kominiarczyk”, „Pyza na Polskich dróżkach”) czy tzw. „pan od promocji”. Od dwóch lat wspólnie z Beniem Byrskim (innym nawiedzonym kolegą aktorem) dzielnie ciągną na swych plecach Dział Promocji i Marketingu Teatru im. H. Ch. Andersena. Jeśli dorzucić do tego budowanie nowych działów teatru - edukacji artystycznej i wolontariatu - śmiało można stwierdzić, że Arbaczewskiego jest wszędzie pełno; złośliwi mogą odczuwać przesyt. Czas poza teatrem (jeśli taki zostaje) spędza ze swoimi dwoma dziewczynami, żoną  Kasią i córką Zosią (ta druga właśnie poszła do szkoły). Nałogowo kupuje książki (wszelakie), choć już dawno brakuje na nie miejsca. Namiętnie spędza czas serfując po internecie w poszukiwaniu tanich połączeń lotniczych,  urządzając sobie co jakiś czas „święto kupowania biletów”. Uzależniony od podróżowania – nie ważne gdzie – byle daleko i ciepło.

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE
: 7 marca 2014 (piątek) godz. 17.00
MIEJSCE:  (sala górna Teatru Andersena, ul. Dominikańska 1, Stare Miasto)Czytanie sztuki Roberta Jarosza
"W beczce chowany" i spotkanie z autorem. 


/ dla widzów od lat 13/

Reżyser: Daniel Arbaczewski
Wystąpią: Ilona Zgiet, Bartosz Siwek, Kacper Kubiec, Konrad Biel.
Oprawa Muzyczna: Człowiek z Maszyną (Bogusław Beniu Byrski)

Wstęp: 1zł
ROBERT JAROSZ

 - reżyser, dramaturg, kierownik artystyczny Teatru Guliwer w Warszawie. W Teatrze Andersena kilka lat temu wyreżyserował spektakl "Pinokio" do którego scenografię projektował Stasys Eidrigevicius. Obecnie współpracuje z teatrami w całej Polsce. Bardziej niż  reżyser znany jest jednak  w środowisku teatralnym jako dramaturg. Wielokrotnie nagradzany w konkursach dramaturgicznych, drukował swoje sztuki w Dialogu  i kolejnych zeszytach Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży wydawanych przez Poznański Ośrodek Sztuki Dziecka. Autor takich sztuk jak: "Szczurzysyn", "W brzuchu wilka" czy "Wnyk". Po jego teksty chętnie sięgają reżyserzy zarówno w teatrach zawodowych jak też alternatywnych oraz  instruktorzy teatralnych grup amatorskich.

PROGRAM SPOTKAŃ:

Robert Jarosz "W beczce chowany"
 7 marca (piątek) godz. 17.00 (od lat 13)
Mateusz Pakuła "Kowboj parówka"
27 marca (czwartek) godz. 17.00 (od lat 6)
Malina Prześluga "Dziób w dziób"
24 kwietnia (czwartek) godz. 17.00 (od lat 5)
Maria Wojtyszko "Pacan - historia miłości"
 15 maja (czwartek) godz. 17.00 (od lat 5)
Marta Guśniowska  "Rycerz bez konia"
29 maja (czwartek) godz. 17.00 (od lat 5)
Piotr Rowicki "Odkręć się Marcelka"
12 czerwca (czwartek) godz. 17.00 (od lat 5)
Projekt realizowany jest w ramach otrzymanego na ten cel stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy projektu:
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie


Patronat medialny:
Radio Lublin,
TVP Lublin,
Kurier Lubelski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz