TRANSLATOR

Autorytet

Wojciech Jagielski został AuTORytetem studentów dziennikarstwa. Tytuł ten pisarz i reportażysta otrzymał w wyniku plebiscytu MediaTory. Statuetka zostanie wręczona 29 listopada podczas uroczystej gali w Krakowie.
Biuro prasowe Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory poinformowało, że nagrodę przyznali adepci dziennikarstwa z 20 polskich uczelni. Na karcie do głosowania w pustym miejscu studenci sami mogli wpisać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski autorytet. Mogli też skorzystać  listy pomocniczych propozycji, które znajdowały się na karcie do głosowania.

Studenci docenili wieloletnią pracę dziennikarską Wojciecha Jagielskiego, wskazując go jako wzór do naśladowania, spełniający najwyższe standardy. Wcześniej w tym samym plebiscycie Jagielski otrzymał tytuł TORpedy (2008) oraz ObserwaTORa (2012).

Wojciech Jagielski (ur. w 1960 r.), dziennikarz, publicysta, korespondent wojenny, pisarz, w latach 1986-91 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, potem przez 21 lat, do marca 2012 roku pisał dla "Gazety Wyborczej". Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Opublikował m.in. książki "Dobre miejsce do umierania", "Modlitwa o deszcz", "Wieże z kamienia", "Nocni wędrowcy", "Wypalanie traw", "Trębacz z Tembisy".

Obecnie ponownie pracuje w PAP. Współpracuje także z BBC i "Le Monde". Jest laureatem takich wyróżnień jak Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Nagroda Fundacji Pruszyńskich, Nagroda im. Dariusza Fikusa.

W poprzednich latach tytuł AuTORytetu otrzymali ks. Adam Boniecki, Marek Niedźwiecki, Monika Olejnik, Wojciech Mann, Hanna Krall, Bogdan Rymanowski i Kamil Durczok. Od 2010 roku tytuł ten przyznawany jest nie za osiągnięcia w ostatnim roku, ale za całokształt pracy dziennikarskiej.

29 listopada na gali w Auditorium Maximum UJ ogłoszone zostaną nazwiska laureatów w pozostałych kategoriach MediaTorów: NawigaTOR ("dla publicystów, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą"), TORpeda ("za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać"), DetonaTOR ("za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów"), InicjaTOR ("za pokazywanie, że można inaczej"), ReformaTOR ("za materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem"), ProwokaTOR (za "dziennikarskie decyzje, które dają nam do myślenia"), AkumulaTOR ("za ładowanie pozytywną energią"), ObserwaTOR ("za prawdziwe opowieści z innego, choć często bliskiego nam świata").

MediaTory to plebiscyt, w którym od 2007 roku studenci dziennikarstwa z całej Polski wskazują i nagradzają najważniejsze i najbardziej wartościowe, ich zdaniem, zjawiska w polskich mediach. Do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tys. studentów z 20 uczelni wyższych, w których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek.

Organizatorami ósmej edycji plebiscytu są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32132,autorytet.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz