TRANSLATOR

Biblia najbardziej wpływową książką wszech czasów wg Brytyjczyków

Brytyjczycy wybrali najbardziej wpływowe książki wszech czasów. Na pierwszym miejscu znalazła się Biblia, wyprzedzając nieznacznie „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina.

Biblia zdobyła 37% głosów, wyprzedzając o 2 punkty procentowe „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina. W uzasadnieniu dla wyboru świętej księgi chrześcijan podawano zazwyczaj, że: „Zawiera zasady/wytyczne, jak być dobrym człowiekiem”. Z kolei dzieło Darwina, zdaniem respondentów, odpowiadało „na fundamentalne pytania o ludzką egzystencję”. Co ciekawe, Biblię częściej wybierały kobiety, Darwina mężczyźni. „To są dwie idee, które starły się ze sobą w XX wieku. Myślę, że to pokazuje, że możemy czerpać wiedzę z nich obu” – mówi Tom Walker, Dyrektor ds. Wydawniczych The Folio Society.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Stephen Hawiking i jego „Krótka historia czasu”, a czwarte „Istota teorii względności” Alberta Einsteina. Na liście znalazły się tylko dwie powieści: „Rok 1984″ George’a Orwella (w pierwszej piątce u mężczyzn) i „Zabić drozda” Harper Lee (w pierwszej piątce u kobiet). Poza dziesiątką znalazły się m.in. „Manifest komunistyczny”, „Wojna i pokój” oraz „Hamlet”. Tylko 4% osób oddało głos na „Wołanie o prawa kobiety” Mary Wollstonecraft. Respondenci wybierali również „Paragraf 22″, „Władcę pierścieni”, kodeks drogowy i słownik Oxford English Dictionary. Nikt nie zagłosował m.in. na „Dzieci północy” Salmana Rushdiego i „Rzeźnię numer pięć” Kurta Vonneguta.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie The Folio Society przez YouGov na grupie 2 044 dorosłych Brytyjczyków. W ramach ankiety respondentów poproszono o wybór trzech spośród trzydziestu zaproponowanych książek, które miały największe znaczenie dla współczesnego świata.

A oto dziesięć najbardziej wpływowych książek wszech czasów wg Brytyjczyków:
1. Biblia (37%)
2. Karol Darwin „O powstawaniu gatunków” (35%)
3. Stephen Hawking „Krótka historia czasu” (17%)
4. Albert Einstein „Istota teorii względności” (15%)
5. George Orwell „Rok 1984″ (14%)
6. Isaac Newton „Philosophiae Naturalis Principa Mathematica” (12%)
7. Harper Lee „Zabić drozda” (10%)
8.
Koran (9%)
9. Adam Smith „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” (7%)
10. James D. Watson „Podwójna spirala: relacja naoczna o wykryciu struktury DNA” (6%)


źródło: The Independent
http://booklips.pl/newsy/biblia-najbardziej-wplywowa-ksiazka-wszech-czasow-wg-brytyjczykow/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz