TRANSLATOR

Już jutro startuje Festiwal Schulza we Wrocławiu

Spotkania z pisarzami, gry miejskie, koncerty, sesje naukowe, panele dyskusyjne złożą się na program trzeciej edycji Bruno Schulz. Festival, który rozpocznie się 14 października we Wrocławiu.

Przypominamy, z kim będzie można spotkać się w czasie tegorocznej edycji festiwalu. Po pierwsze dwie gwiazdy izraelskiej literatury: David Grossman (spotkanie odbędzie się w czwartkowy wieczór w Auli Ossolineum; prowadzi Piotr Paziński) i Zeruya Shalev (która spotka się z czytelnikami w sobotnie popołudnie również w Ossolineum; prowadzi Szymon Kloska).

Po drugie spotkanie z nominowanymi do Nagrody Angelusa: Jeleną Czyżową, Ołeksandrem Irwaneciem, Pavolem Rankovem, Martinem Šmausem oraz Jáchymem Topolem. Mistrzami ceremonii będą Barbara Marcinik, Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska, a do czytających autorów dołączą czytający aktorzy: Wiesław Cichy i Bartosz Porczyk, którzy przeczytają fragmenty nominowanych powieści nieobecnych autorów: Ismaila Kadare i Wiesława Myśliwskiego.

Spotkanie z nominowanymi a.d. 2014 odbędzie się w piątkowy wieczór, a od wtorku do czwartku festiwalowe wieczory wypełnią spotkania z autorami, którzy w latach poprzednich byli nominowani lub zdobyli Nagrodę Angelusa. Spotkania te poprowadzą jurorzy nagrody. I tak kolejno: 14 października (wtorek) spotkanie z Mariuszem Szczygłem (prowadzi Stanisław Bereś), 15 października (środa) spotkanie z Jurijem Andruchowyczem (prowadzi Mirosław Spychalski), a 16 października (czwartek) z Małgorzatą Szejnert (prowadzi Justyna Sobolewska).

Bruno Schulz. Festiwal to nie tylko spotkania autorskie ze świetnymi pisarzami, ale również swoista arena wymiany poglądów. W tym roku dyżurnym tematem festiwalowych dyskusji będzie kwestia tożsamości i biografii. Po pierwsze zatem Joanna Siedlecka – etatowa autorka biografii polskich tuzów literatury (Witkacy, Gombrowicz, Herbert) będzie rozmawiać o pisaniu biografii z debiutującym w tej roli Tomaszem Pindlem (którego biografia Mario Vargas Llosy ukaże się na początku listopada). To w czwartek. A w piątek Anna Arno, Piotr Matywiecki i Radosław Romaniuk, czyli autorzy biografii wielkich polskich liryków XX wieku: Gałczyńskiego, Tuwima i Iwaszkiewicza, spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy poetom potrzebne są biografie? I jeśli potrzebne nie są – to dlaczego, a jeśli jednak potrzebne – to jakie?

W sobotę trójka wybitnych znawców prozy Herlinga-Grudzińskiego: Joanna Tokarska-Bakir, Zdzisław Kudelski oraz Arkadiusz Morawiec przedyskutuje temat mocno skomplikowanego stosunku pisarza do żydowskości.

Ponadto, w programie również: koncert Andruchowycz & Karbido Atlas Estremo, koncert Chain Smokers & Andrzej Sosnowski, literacka gra miejska Kot Nadodrza, polska prapremiera filmu Bo Perssona Watching the Moon at Night oraz dwie sesje naukowe: Kolokwium vincenzowskie (sesja naukowa oraz warsztaty translatorskie; Zakład Narodowy im. Ossolińskich) oraz Centra - peryferie w literaturze polskiej XX i XXI wieku (Uniwersytet Wrocławski).

Festiwal zakończy się w niedzielę, 19 października. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Więcej informacji na stronie: http://brunoschulz.dybook.pl/.


Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31922,juz-jutro-startuje-festiwal-schulza-we-wroclawiu.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz