TRANSLATOR

Przejdź na Barwną stronę mocy

Letnie miesiące sprzyjają podróżom. Przyszedł zatem czas, aby udać się z długo wyczekiwaną wizytą do Barwnej Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, która funkcjonuje w Białej Podlaskiej. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie, które otrzymałam we wrześniu 2014 r podczas IX Forum Młodych Bibliotekarzy w Gorzowie Wielkopolskim. To tam poznałam dwie cudowne, energiczne kobiety – Mariolę Szupiluk, która kieruje „Barwną” oraz Ewę Gerung, bibliotekarkę. 

Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzież jest jedną z agend Miejskiej Biblioteki Publicznej. Instytucja istnieje od 75 lat, ale Barwna została otwarta zaledwie trzy lata temu. Wszystko dzięki projektowi opiewającemu na prawie 10 mln zł. Ponad 6,5 mln pozyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe środki pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz z wkładu własnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Biblioteka składa się z czterech działów o łącznej powierzchni 461 m2.. Są to dział dziecięcy, wypożyczalnia książek młodzieżowych, dział multimedialny oraz czytelnia. Barwna jest także połączona z Interaktywnym Centrum Naukowym MultiCentrum, które również wchodzi w skład MBP. Jak przystało na nowoczesną bibliotekę, Barwna to nie tylko miejsce wypożyczania książek. To centrum życia społecznego i kulturalnego. To miejsce spotkań, zabawy i edukacji mieszkańców. Można tam zarówno skorzystać z internetu, jak i obejrzeć film. Biblioteka pełni również funkcję ośrodka kultury, galerii sztuki i jest świetnym miejscem do nauki. 

Zbiory Barwnej liczą 27234 książek i 8830 płyt. Jako że jest to biblioteka dziecięco-młodzieżowa najczęstszymi bywalcami są tam przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ale mile widziani są także pozostali czytelnicy – fani muzyki, filmów, audiobooków i języków obcych. Do sukcesu placówki przyczyniają się dwa główne czynniki. Pierwszy to z pewnością bardzo atrakcyjne i kolorowe wnętrza oficyny zachodniej byłego zespołu pałacowego Radziwiłłów. Drugim są bez wątpienia nietuzinkowi pracownicy. Jak przystało na barwną bibliotekę, także jej pracownicy to osoby barwne i bardzo różnorodne. Bibliotekarze są pełni entuzjazmu i swoimi działaniami dają młodym ludziom szansę na urozmaicenie ich świata, poza wypożyczaniem zbiorów proponując także możliwość spędzania czasu w przyjaznym miejscu oraz korzystania z bogatych form aktywności, które inicjują. 

Gorąco zachęcam do odwiedzenia Barwnej Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży i „przejścia na Barwną stronę mocy”.


Magdalena Rademacher

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz