TRANSLATOR

Josef Čapek - Malarz, Poeta, Pisarz

Galeria OKNA zaprasza na wystawę prezentującą sylwetkę oraz twórczość malarza, pisarza i poety Josefa Čapka – brata słynnego czeskiego pisarza, Karla Čapka.
Josef Čapek (1887-1945) – jest znany głównie dzięki długoletniej współpracy literackiej ze swoim bratem – Karelem Čapkiem, jednak najważniejszym polem jego artystycznych zainteresowań było malarstwo. Podczas pobytu w Paryżu (1910-11) zetknął się z ówczesną awangardą i zafascynował kubizmem. Jego rysunki ukazywały się w różnych czasopismach, między innymi w Lidovych novinach. Wspólnie z Karlem napisał szereg sztuk teatralnych i opowiadań, publikował również na własny rachunek. Według Karla to właśnie Josef wymyślił słowo robot (po raz pierwszy użyte w dramacie R.U.R. Karla), rozpowszechnione w wielu językach jako określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania człowieka. Pod koniec lat 30. był krytykiem nazizmu, występował przeciw Adolfowi Hitlerowi. Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Zmarł w Bergen-Belsen tuż przed zakończeniem wojny.

Ekspozycja prezentuje twórczość literacką i malarską Josefa Čapka, jak również opowiada o jego życiu, młodości, okresie studiów, początkach twórczości, czasie przedwojennej awangardy, pracy zawodowej oraz walki z totalitaryzmem zakończonej tragicznie w obozie koncentracyjnym.

Autorem graficznego rozwiązania paneli jest Pavel Bosák, scenariusz wystawy stworzył zespół Muzeum Karla Čapka w Starej Huti, tłumaczenie na język polski zapewniło Czeskie Centrum w Warszawie.

Czeskie Centrum jest współorganizatorem wydarzenia.

Źródło:
http://www.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4302&Itemid=300

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz