TRANSLATOR

Kulturaparyska.com

W przeddzień 14. rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia uruchomiony został portal internetowy poświęcony Instytutowi Literackiemu i paryskiej "Kulturze". Umożliwia on dostęp do elektronicznej wersji m.in. wszystkich numerów "Kultury" i "Zeszytów Historycznych".
"Portal pokazuje dorobek wielkiego Polaka i umożliwia dostęp do źródła polskiej myśli politycznej" - powiedział PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak.

Jak podkreślił Maciej Klimczak, który w sobotę uczestniczył w spotkaniu w Maisons-Laffitte, Jerzy Giedroyc był drogowskazem dla wielu współczesnych polityków. "Mam nadzieję, że była to lekcja konstruktywna i że wyciągają z tego wszystkiego wnioski" - mówił Maciej Klimczak. "Portal umożliwia dostęp do numerów paryskiej Kultury i Zeszytów Historycznych, do dokumentów, listów, zdjęć i filmów. Dzięki nowoczesnym środkom technicznym można zobaczyć, jak piękne jest to miejsce, jaką energią promieniuje i jakie bogactwo oferuje" - dodał.

Portal (www.kulturaparyska.com) zawiera w wersji elektronicznej wszystkie 637 numerów "Kultury" i 171 numerów "Zeszytów Historycznych", a odbiorcy mają  dostęp do opublikowanych w tych pismach tekstów.

Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura" Wojciech Sikora to swego rodzaju wirtualne archiwum, które umożliwi badaczom, studentom i pasjonatom podróż po niezwykłych zasobach. Są tam m.in. biogramy ok. 170 osób, związanych z paryską "Kulturą" i ich najważniejsze teksty, listy z bogatej korespondencji Jerzego Giedroycia oraz fotografie, z których ponad połowa nie była wcześniej publikowana. Dostępne są wywiady, filmy i nagrania. Można też odbyć wirtualny spacer po domu przy avenue de Poissy 91 w Maisons-Laffitte.

Założony przez Jerzego Giedroycia w 1946 roku Instytut Literacki stanowił jeden z najważniejszych ośrodków wolnej myśli politycznej i literackiej. Współpracowali z nim m.in. Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Andrzej Bobkowski, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz.

Archiwum podparyskiego Maisons-Lafitte ze względu na swoją uniwersalną i wyjątkową wartość w 2009 r. zostało wpisane na prestiżową listę Pamięci Świata UNESCO, obok takich obiektów z Polski jak rękopisy Fryderyka Chopina czy Tablica 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31744,kulturaparyska-com.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz