TRANSLATOR

Najpiękniejsze biblioteki świata

Zapraszamy na spacer po najpiękniejszych bibliotekach świata!
Biblioteka opactwa św. Gallena, Szwajcaria
Jest to najstarsza biblioteka w Szwajcarii oraz jeden z najwcześniejszych i najważniejszych klasztornych księgozbiorów na świecie. Została założona przez św. Otmara, opata klasztoru Sankt Gallen (św. Gawła). Przechowuje się w niej: 2 100 rękopisów, pochodzących z VIII-XV wieku, 1 650 inkunabułów (pierwodruków sprzed 1500 r.) oraz starodruki . Biblioteka liczy około 160 000 tomów.

Biblioteka Uniwersytetu w Coimbrze, Portugalia
Biblioteca Joanina została zbudowana w XVIII wieku, w okresie panowania króla Portugalii João V – stąd jej nazwa. Portret władcy – pędzla włoskiego malarza Domenico Duprà – zdobi jedną ze ścian w głębi budynku. Biblioteka jest usytuowana w górnej części uniwersytetu i składa się z trzech sal: czerwonej, niebieskiej i oliwkowej, rozdzielonych dekoracyjnymi łukami. W każdej z nich znajdują się regały piętrowe aż do sufitu. Architekt João Carvalho Ferreira pomyślał nie tylko o pięknie wnętrza, lecz także bezpieczeństwie jego zawartości. Dlatego drzwi zostały wykonane z drewna tekowego, które zapewnia stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń, niezbędną do przechowywania ksiąg oraz trwałości barokowych półek. Zbiory biblioteki liczą ponad 250 000 woluminów, wydanych przed 1800 rokiem, w tym rzadkie pozycje z zakresu astronomii, medycyny, geografii, historii, filologii, prawa, filozofii i teologii.

Biblioteka Kongresu, Waszyngton, Dystrykt Kolumbia, USAJest ona Biblioteką Narodową Stanów Zjednoczonych oraz najstarszą Agencją Federalną USA (1800 r.). Mieści się w trzech budynkach i jest największa biblioteka na świecie pod względem liczby półek i książek (22 190 000 egz.).

Stara biblioteka St. John’s College, Uniwersytet Cambridge


Zawiera około 25 000 rękopisów i starodruków z okresu od XII wieku do dnia dzisiejszego.

Biblioteka Uniwersytetu w Salamance, Hiszpania


Uczelnia została założona w XVII wieku, zaś jej protektorami byli Królowie Izabela i Ferdynand. Obecnie księgozbiór liczy około 170 000 woluminów, natomiast jedną z najbardziej niezwykłych książek w nim przechowywanych jest praca lekarza Francisco Lópeza de Villalobos’a „Podstawy medycyny”, która została opublikowana w 1493 roku w języku kastylijskim.

Biblioteka George'a Peabody'ego na Uniwersytecie Hopkinsa


Biblioteka George'a Peabody'ego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore w Stanach Zjednoczonych zbudowana została w 1856 roku. Powstała ze środków swojego protektora George'a Peabody'ego, uważanego za pierwszego filantropa, który położył podwaliny charytatywnych działań tego typu wśród bogatych ludzi świata.

 Biblioteka Trinity College, Dublin, Irlandia


Na całym świecie znana jako „Długi pokój”. Jej zbiory sięgają 4 000 000 woluminów, wśród których są niezwykle rzadkie książki, takie jak „Księga z Kells" oraz odręczny egzemplarz Ewangelii.

Czytelnia Uniwersytetu w Grazu, Austria


Uniwersytet został ustanowiony w 1585 roku przez arcyksięcia Karola II. Jest drugą uczelnią założoną na terenie Austrii. Również wchodzi w skład Sieci Utrechckiej.

Biblioteka Główna Politechniki w Delft, Holandia


Uczelnia została powołana do życia 8 stycznia 1842 roku dekretem króla Wilhelma II Holenderskiego. Jest to najstarsza uczelnia tego typu w kraju.

Biblioteka rzadkich książek i rękopisów Beyneke


Biblioteka rzadkich książek i rękopisów Beyneke mieszcząca się na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych posiada jedną z największych kolekcji tego typu dzieł na świecie. Liczy kilka milionów rękopisów i pół miliona książek. Do najbardziej znanych należą "Biblia Gutenberga" oraz "Manuskrypt Voynicha".

Za podesłanie inspiracji dziękujemy Robertowi Radko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz