TRANSLATOR

Domowe melodie w Lublinie!

Przebojem „Grażka” wdarli się na legendarną Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, zajmując drugie miejsce, by tydzień później wspiąć się na sam szczyt. Domowe melodie to Justyna Chowaniak – pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka, pianistka oraz Staszek Czyżewski  i Kuba Dykiert – odpowiedzialni za stronę instrumentalną.

Jak pisze sama Justyna: Domowe melodie to projekt kilkunastu własnoręcznie nabazgranych i skomponowanych piosenek w domu. Razem z płaczem, spalonym garnkiem, gorączką i dziurawą skarpetą. Nagrywam. Rejestruję ulotny fragment mojego życia. Po drodze pojawili się moi muzykanci najlepsi - Staszek i Kuba. I tak sobie klepiemy domowe bity.

Kompozycje zespołu urzekają autentycznością, naturalnością, prostotą i świeżością. Teksty są bezpretensjonalne, prawdziwe, lekkie, wzruszające, momentami poetyckie, podkreślone nieco teatralnym fortepianem i kontrabasem. Plątanina kabaretu, piosenki autorskiej, klasycznego popu i przewrotnego humoru. Czuć też duch miejskiego folku i współczesnej alternatywy. Z jednej strony naiwny, uliczny język, swojski, słowiański klimat, z drugiej – hipsetrskie, luźne, zdystansowane rozłamanie. Może w tym tkwi tajemnica sukcesu zespołu, że odwołuje się do tęsknoty za autentycznym, naiwnym dzieciństwem, za czasami, w których widok dziurawej skarpetki wywoływał zdziwienie i uśmiech na twarzy.


Dla tych, którzy wczoraj nie mogli przenieść się do przewrotnego świata domowych melodii, krótki wycinek z koncertu w Lublinie!


Dorota Olejniczek


Sobotni wieczór, bilety kupione w biegu, przypadkiem, właśnie zwolniła się rezerwacja ma pan szczęście, rzeczywiście to było szczęście. Niezwykłe doznanie zapoczątkowane, jak to dziś bywa, przez link od koleżanki, posłuchaj „Grażka”. Utwór w mgnieniu ucha wpada w słuch i już tam pozostaje. Naturalną konsekwencją był koncert, Domowe Melodie, Lublin, Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, 18 stycznia 2014 roku, godzina 19:00. Grają, jeszcze teraz w mojej głowie krążą dźwięki. Piękny koncert trójki wspaniałych muzyków Justyny Chowaniak, Stanisława Czyżewskiego i Jakuba Dykierta. Artyści podzielili się z nami wyjątkową wrażliwością, dialog z publicznością, która nie chciała wypuścić zespołu i zbolałymi od oklasków dłońmi wciąż domagała się muzyki, emocji, bycia z Domowymi Melodiami. Ta wyjątkowa trójka jest muzyką, przystrojoną pięknymi głosami i emocjonalnymi tekstami. Polecam gorąco, nieuchwytna delikatność zespołu pozostaje na długo w sercu słuchacza. Uśmiech przenika do duszy i pozostaje, gojący plaster łagodzący smutną aurę za oknem. Wiosna nadchodzi w mgnieniu oka z Domowymi Melodiami. Dziękuję, to był zaskakująco niepowtarzalny wieczór! 

Magdalena Opalka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz