TRANSLATOR

„Gajos” nagrodzony Piórem Fredry za Najlepszą Książkę Roku 2013

Znamy już laureata nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Podczas uroczystej gali, która otwierała 5 grudnia br. Wrocławskie Targi Dobrych Książek statuetkę otrzymało warszawskie wydawnictwo Marginesy za monografię Janusza Gajosa autorstwa Elżbiety Baniewicz.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, jury doceniło autorkę i wydawnictwo za „utrwalenie aktorskiej drogi Janusza Gajosa w bogatej dokumentacyjnie i znakomitej edytorsko książce, łączącej biograficzną precyzję, refleksję nad zmianami polskiej kondycji w ostatnich dziesięcioleciach i umiejętność unaoczniania pamięci”.

Nagrodę osobiście odebrały autorka książki Elżbieta Baniewicz oraz założycielka wydawnictwa Marginesy, Hanna Grudzińska. Ta druga, dziękując za wyróżnienie, przyznała, że nagrodę traktuje w sensie symbolicznym jako podsumowanie pięciu lat działalności wydawnictwa i motywację do dalszego publikowania książek o równie atrakcyjnej formie i treści.

„Gajos” to przenikliwy portret wybitnego, niezwykle cenionego aktora, który już od debiutanckiej roli Janka w „Czterech Pancernych” cieszy się ogromną popularnością. Książka Elżbiety Baniewicz pozwala prześledzić jego drogę artystyczną, podejrzeć tajemnice warsztatu, dowiedzieć się, co myśli o swoim zawodzie, i przypomnieć sobie jego kreacje teatralne, filmowe i telewizyjne.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek (wcześniej jako Wrocławskie Promocje Dobrych Książek) od pierwszej edycji imprezy. Celem Konkursu jest wskazanie i uhonorowanie wydawców najlepszych książek, które zostały opublikowane w Polsce w mijającym roku. Nagrody i wyróżnienia przyznaje się za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Jury obradowało w składzie: dr Jan Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Marcin Cieński (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Michał Nogaś (krytyk literacki, dziennikarz Radiowej Trójki) oraz Jerzy Pietraszek (zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu).

Źródło:
http://booklips.pl/newsy/gajos-nagrodzony-piorem-fredry-za-najlepsza-ksiazke-roku-2013/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz