TRANSLATOR

"Piersi. Historia naturalna i nienaturalna" Florence Williams

Frapująca i zabawna różowa okładka ze zdjęciem dwóch apetycznych, czekoladowych babeczek zwieńczonych czerwonymi żelkami. Tytuł pogłębiający zaintrygowanie - „Piersi. Historia naturalna i nienaturalna”. 

Florence Williams amerykańska dziennikarka w swojej książce porusza temat zwykły i niezwykły zarazem. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak bardzo niezwykły. Metafora na okładce nasuwa współczesne uprzedmiotowione spojrzenie na ten typowo kobiecy organ, a także zapowiada humorystyczny styl pisarki. 

W środku znajdziemy przekrój naukowy skonfrontowany z osobistymi doświadczeniami autorki. Wszystko pisane językiem często skłaniającym do śmiechu, co rekompensuje niepokojącą treść i czyni lekturę lekką, a chwilami wręcz rozrywkową. By nie nadużywać nazwy tematu Williams zastępuje je neologizmami typu: bimbały, balony i zderzaki. Treść zawiera: historię ewolucyjną piersi, ich przeznaczenie, role, zdolności. Mowa tu o wynalazkach cywilizacji powiązanych z piersiami takimi jak wkładki powiększające piersi i pigułki antykoncepcyjne. Przeczytamy o czynnikach i substancjach szkodliwych, chorobach piersi, badaniach piersi. Znajdziemy sporo danych statystycznych, ale też mnóstwo ciekawostek. 

Co bardzo ważne autorka pisze o pewnych i możliwych następstwach wczesnego i późnego macierzyństwa – to bardzo ważna kwestia dla współczesnych kobiet. Lektura uświadamiająca, godna polecenia przede wszystkim kobietom, ale nie tylko! 

Dorota Szewczuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz