TRANSLATOR

Doroczne Nagrody Ministra Kultury

Olga Tokarczuk, Tomasz Kot, Krzysztof Globisz i Michał Nogaś znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Adam Zagajewski. Gala wręczenia statuetek z udziałem minister Małgorzaty Omilanowskiej odbyła się we wtorek w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Minister Małgorzata Omilanowska przypomniała podczas gali, że nagrody te są „okazją, by wyróżnić tych, którzy w poprzednim roku kalendarzowym dokonali czegoś szczególnego″. Jak mówiła, wybór laureatów nie był prosty, „ponieważ wydarzeń w ubiegłym roku, które zwróciły uwagę Polaków i świata, było naprawdę bardzo wiele″. Kapituła dokonała wyboru spośród licznych zgłoszeń - zaznaczyła Omilanowska. Dziękując ludziom kultury, minister podkreśliła, że „to, co się wydarza w polskiej kulturze, stanowi znakomity motor, dźwignię naszej promocji za granicą″.

Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w poszczególnych kategoriach otrzymali: teatr - Michał Zadara, Krzysztof Globisz, film - Tomasz Kot, muzyka - Jacek Kaspszyk, literatura - Olga Tokarczuk, sztuki wizualne - Zbigniew Warpechowski, twórczość ludowa - Janusz Prusinowski, upowszechnianie kultury - Michał Nogaś, taniec - Ewa Wycichowska, ochrona dziedzictwa - Maria Kałamajska-Saeed, mecenas kultury - Orange Polska SA i Wojciech Pawłowski oraz za całokształt twórczości - Adam Zagajewski.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. Wyróżnienie to pozwala ministrowi kultury podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Źródło:
PAP/Instytut Książki
Fot.Tomasz Gzell

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz