TRANSLATOR

Szymborska na nowo

Wczoraj minęły trzy lata od śmierci Wisławy Szymborskiej. A kilka dni temu nakładem wydawnictwa Znak ukazały się wznowienia trzech tomów poetyckich Szymborskiej: „Chwili”, „Tutaj” oraz „Końca i początku”.
W tomie „Koniec i początek” znalazły się najbardziej znane i najchętniej omawiane przez krytyków utwory, takie jak „Niektórzy lubią poezję", „Nienawiść" czy „Kot w pustym mieszkaniu". To jeden z jej najważniejszych tomów, który - wydany w 1993 roku - być może ostatecznie przesądził o przyznaniu poetce Literackiej Nagrody Nobla.

W tomie „Chwila” Szymborska pisze o sprawach najważniejszych w sposób skłaniający do odkrywczych medytacji i przemyśleń.

W tomie „Tutaj” wiersze Szymborskiej uderzają nagromadzeniem szczegółów widzialnego i niewidzialnego świata, który jest źródłem nieustannego zdumienia. W każdym niemal wierszu kryje się bogactwo niespodzianek i odkryć.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku. Należała do grona najwybitniejszych polskich pisarzy. Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj" z 2009 roku. Była też krytykiem literackim, felietonistką i tłumaczką.

Szymborska pisała też limeryki, jest uważana za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak: lepieje, moskaliki, odwódki i altruik. Jej utwory cieszą się popularnością na całym świecie, zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

W 1996 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, przyznaną, jak napisał Komitet Noblowski: "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Była też Damą Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32519,szymborska-na-nowo.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz