TRANSLATOR

Silesius dla Podsiadły

Jacek Podsiadło został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 23 maja.

Przewodniczący jury poetyckiej nagrody Silesius prof. Jacek Łukasiewicz podkreślił, że w tym roku nagrodę za całokształt otrzymał poeta, który od ponad ćwierćwiecza kształtuje polską poezję.

"Wydawał w drugim, a nawet trzecim obiegu jeszcze pod koniec lat 80. Jego zaletą jest to, że swą indywidualnością przez te lata odcisnął mocne piętno na polskiej poezji, a jego najnowszy tomik Przez sen pokazuje najlepsze strony jego twórczości" - mówił Łukasiewicz.

Podsiadło jest też prozaikiem, tłumaczem, dziennikarzem i felietonistą. Ma 51 lat.

Na wtorkowej konferencji prasowej jury Silesiusa ogłosiło również nominacje do nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: Świat był mój Romana Honeta, Zestaw do besztań Adama Pluszki, Przedmiar robót Marcina Sendeckiego, Dokąd bądź Krzysztofa Siwczyka, Intro Julii Szychowiak, Z ruchem Adama Wiedemanna oraz Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się Filipa Zawady.

Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: Nauka o ptakach Michała Książka, Product placement Rafała Różewicza i Atomy Urszuli Zajączkowskiej.

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 150 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zostanie wręczona po raz piąty. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku. Oprócz statuetki "Silesiusa" autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 23 maja we wrocławskim Teatrze Lalek. Nagroda zostanie wręczona po raz ósmy.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32939,silesius-dla-podsiadly-.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz