TRANSLATOR

Rok Wiesława Myśliwskiego. Wręczono nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wiesław Myśliwski otrzymał jedną z dorocznych nagród ministra kultury i dziedzictwa narodowego – w kategorii „litertura”. Uroczystość wręczenia nagród z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego odbyła się w czwartek 29 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

Dla Wiesława Myśliwskiego jest to już kolejny wyraz uznania w tym roku. W styczniu jego „Ostatnie rozdanie” (Znak) zostało uhonorowane nagrodą „Książka Roku” przyznawaną przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, a w ostatnich tygodniach pisarz otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy oraz Honorową Nagrodę Warszawskich Targów Książki IKAR, a także został nominowany do nagrody Nike, której – jak dotąd – jest jedynym dwukrotnym laureatem – w 1997 i 2007 roku. 

Pozostali laureaci ministerialnych nagród to Stanisława Celińska (nagroda honorowa w kategorii „teatr”), Agnieszka Grochowska i Paweł Pawlikowski („film”), Marek Moś z orkiestrą Aukso („muzyka”), Krzysztof Gierałtowski („sztuki wizualne”), Jan Karpiel Bułecka („twórczość ludowa”), Zofia Gołubiew i Paweł Jaskanis (nagrody honorowe w kategorii „ochrona dziedzictwa”), Jadwiga Mackiewicz („upowszechnianie kultury”) i miesięcznik „Architektura” (nagroda honorowa w tej samej kategorii), Krzysztof Pastor („taniec”), Klub Mecenasów Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie („mecenas kultury”) oraz serwis lubimyczytac.pl („kultura w sieci”). Nagrodę specjalną otrzymała Julia Kijowska, a nagrodę za całokształt twórczości Wojciech Młynarski. 

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, doroczna Nagroda Ministra jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Żródło: www.mkidn.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz