TRANSLATOR

Charles Simic odbierze Nagrodę im. Herberta

14 maja amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simic odbierze Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma czek na 50 tys. dolarów ufundowany przez PKN ORLEN oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci. Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 r. przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.
W uroczystości w Teatrze Polskim udział wezmą przedstawiciele kultury i sztuki, polityki, mediów oraz biznesu. Zgromadzeni Goście będą mieli okazję wysłuchać wystąpienia Laureata i jego wierszy we własnej interpretacji, a także utworów Zbigniewa Herberta. Te ostatnie interpretować będzie Andrzej Seweryn. Przypomniane zostaną także archiwalne nagrania słynnego polskiego barda – Przemysława Gintrowskiego. Wieczór uświetni wreszcie występ polsko-nigeryjskiej piosenkarki, IFI UDE, która przedstawi muzyczne interpretacje poezji Zbigniewa Herberta.

Relację z uroczystości będzie można zobaczyć w TVP Kultura w dn. 15 maja o godz. 19:00 oraz w powtórce 16.05 o godz. 16:00.

Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim, Charles Simic weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Wydawnictwo a5, Muzeum Manggha, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundację Miasto Literatury oraz Fundację im. Zbigniewa Herberta, które odbędzie się 15 maja o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Spotkanie poprowadzą: jeden z najwybitniejszych polskich poetów – Adam Zagajewski oraz Andrzej Franaszek, redaktor „Tygodnika Powszechnego” i sekretarz Nagrody. Interpretacje wierszy Simica zaprezentują Ryszard Krynicki oraz Adam Zagajewski.

Wizycie Charlesa Simica w Polsce towarzyszy publikacja przez Wydawnictwo a5 wyboru jego wierszy i esejów – tomu „Madonny z dorysowaną szpicbródką” w przekładach Stanisława Barańczaka.

Charles Simic – wybitny poeta, eseista, tłumacz. Urodził się w 1938 r. w Belgradzie, od 1954 r. mieszka w USA. Jest laureatem licznych nagród, w tym Nagrody Pulitzera, a także autorem artykułów na temat poezji polskiej w „The New York Review of Books” oraz wstępu do amerykańskiego wydania „The Collected Prose” Zbigniewa Herberta w przekładzie Alissy Valles.

Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został wybrany przez siedmioosobowe, międzynarodowe Jury, w składzie: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).

Sponsorem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest PKN ORLEN. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Biblioteka Narodowa.

Więcej informacji o Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta:
www.fundacjaherberta.com
www.facebook.com/FundacjaHerbertaŹródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31125,charles-simic-odbierze-nagrode-im--herberta.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz