TRANSLATOR

Ekspedycja Mrożek

W najbliższą sobotę, 15 lutego o godz. 18.00 i 20.30 w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” odbędzie się premiera teatralna pt. Ekspedycja Mrożek w reżyserii Joanny Lewickiej. Jest to spektakl niecodzienny – nie tak dużo w nim Mrożka, jakiego znamy, dużo więcej poszukiwań pomiędzy światem żywych (bohaterowie?) i światem umarłych (Mrożek?), prób odpowiedzi na nierozstrzygalne pytania o prawdę i kłamstwo.

Za przewodnictwem Mrożka pytamy też o teatr: o powód tworzenia teatru, chodzenia do teatru i jego prawo do unieśmiertelniania. Ekspedycja Mrożek jest być może próbą odnalezienia idei mrożkowskiego dzieła – pisanego przez całe życie i całym życiem. Z kolei wędrówka bohaterów przedstawienia jest być może kolejną trawestacją La divina commedia, powziętą w imieniu autora. Z pewnością jest hołdem dla zmarłego w minionym roku Sławomira Mrożka, wielkiego, choć kontrowersyjnego, polskiego pisarza.

Joanna Lewicka - urodzona w 1980 roku w Rybniku. Reżyserka. Studiowała filozofię, romanistykę i kulturoznawstwo (Universität Konstanz), a w 2006 roku ukończyła reżyserię teatralną (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem). Jako studentka zrealizowała m.in. Merlin oder Das Wüste Land (2004, Kleiner Saal, Frankfurt nad Menem) T. Dorsta, niemiecką prapremierę sztuki Die Wolf-gang T. Lanoye’a (2005,Stadttheater Giessen) oraz Ich-Elektra Hugo von Hofmannsthala (2006, HfG Offenbach). W niemieckich teatrach realizowała także polskie sztuki: Tango S. Mrożka (2007, Staatstheater Darmstadt oraz 2008, Staatstheater Wiesbaden) – pierwsza z realizacji została zaproszona do udziału w festiwalu dla młodych reżyserów Köber-Stiftung Junge Regie w Hamburgu. Drugim spektaklem na podstawie tekstu Mrożka była Zabawa, zrealizowany w ramach pierwszej nagrody w konkursie na koncepcję inscenizacji „Tanz der Künste”. W Polsce zadebiutowała Andromachą Racine’a w Teatrze Współczesnym w Szczecinie oraz Już się Ciebie nie boję, Otello A. Pałygi na Scenie Prapremier InVitro w Lublinie. Od 2010 pracuje w Lublinie, gdzie regularnie można zobaczyć jej spektakle, m.in. Sen Nocy Letniej Shakespeare'a realizowanego w ramach Zapaleni.org i Konfrontacji Teatralnych 2012 w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim ( Wydarzenie Roku 2012 „Gazety Wyborczej”), Przygaszeni – przeżyj to sam w projekcie „Piękno Panie”. Od 2007 współpracuje regularnie z Polskim Instytutem w Düsseldorfie, a od 2011 uczy także teatru w Międzynarodowych Szkołach im. Paderewskiego w Lublinie. Od września 2013 można zobaczyć jej nową realizacje NippleJesus w Kunsthalle Rostock (Compagnie de Comedie). premiera:  15 lutego 2014 r., godzina 18.00, 20.30
pokazy popremierowe:  16 lutego 2014 r. godzina 18.00, 20.30
bilety w cenie:  20, 30 PLN
koncepcja i reżyseria: Joanna Lewicka
obsada: Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski, Dariusz Jeż
opracowanie muzyczne: Łukasz Jemioła
kostiumy: El Bruzda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz