TRANSLATOR

Wspomnienie z IX Forum Młodych Bibliotekarzy

Warsztaty, wykłady, zwiedzanie miasta, spektakl teatralny. Te i inne atrakcje znalazły się w programie IX Forum Młodych Bibliotekarzy „Biblioteka – przystań bez granic”. Młodzi bibliotekarze spotkali się w dniach 18 i 19 września 2014 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Na spotkanie przyjechało ponad 100 osób z całej Polski. Emocje już opadły i z chęcią podzielimy się wrażeniami z wyjazdu. 
Forum Młodych Bibliotekarzy to ogólnopolskie cykliczne wydarzenie, zainicjowane 9 lat temu w Zielonej Górze przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, skierowane do młodych bibliotekarzy. Jest to świetna inicjatywa, wspaniała okazja do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy, znajdowania nowych inspiracji, ale przede wszystkim do integracji środowiska bibliotekarskiego. Hasło tegorocznego forum miało przypominać nam, że polscy bibliotekarze od kilkuset lat służą czytelnikowi, niejednokrotnie przekraczając w pracy granice językowe, społeczne czy kulturowe.

Pierwszego dnia forum wzięłyśmy udział w uroczystej inauguracji. Po części oficjalnej z wielką przyjemnością i zainteresowaniem obejrzałyśmy spektakl „Kaszalot”, przygotowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Międzyrzeczu. W przedstawieniu wzięli udział aktorzy z Teatru „Trzy… kropki” oraz osoby niepełnosprawne. Pierwszego dnia forum odbyły się także sesje warsztatowe i panele dyskusyjne. Oprócz licznych wykładów przygotowano dla bibliotekarzy warsztaty literackie i teatralne związane z brakiem granic w bibliotece.

Drugiego dnia forum udałyśmy się do Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie w okularach 3D oglądałyśmy fotografie przedwojennego Gorzowa. Miałyśmy też okazję podziwiać mającą za zadanie przełamać stereotyp bibliotekarki wystawę „Bibliotekarz – zawód glamour”. Po zakończeniu warsztatów i wysłuchaniu wykładów wraz z innymi uczestnikami konferencji zwiedzałyśmy miasto, by poznać jego zabytki i najciekawsze miejsca. Duże wrażenie zrobił też na nas występ dziewcząt z zespołu „Romani Cierheń”, czyli „Cygańska gwiazda”, który przygotowano dla nas na barce „Królowa Jadwiga”.

Fora Młodych Bibliotekarzy to przede wszystkim spotkania z ludźmi i inspiracje w kuluarach. Nowe kontakty zawodowe procentują w przyszłości nie tylko w pracy, ale też życiu osobistym. Referaty, warsztaty edukacyjne, rozmowy zakulisowe stały się dla nas platformą do wymiany pomysłów i inspiracji. Twórcza atmosfera a także rozmowy z pełnymi pasji ludźmi z pewnością zaowocują aktywnością i rozwojem naszych bibliotek. Forum było bardzo intensywnie spędzonym czasem. Poznałyśmy wiele nowych osób, ogromnie nas to cieszy i pokazuje, że w młodych jest siła, że warto szeroko promować nowe i świeże podejście do zawodu. Młodzi bibliotekarze trzymają się mocno i na formułę FMB ciągle jest zapotrzebowanie. Warto było spotkać się z kolegami „po fachu”, by spojrzeć na naszą pracę z innej strony i z nowymi pomysłami wrócić do naszych Czytelników. Kolejne, dziesiąte Forum odbędzie się w Warszawie. Czekamy na nie z niecierpliwością!


Magdalena Rademacher
Dodatkowo, trzeciego dnia, chętni mogli wziąć udział w wycieczce do Berlina.

1 komentarz: