TRANSLATOR

Rekord frekwencji na targach w Krakowie

Niemal 60  tys. osób odwiedziło w ciągu czterech dni 18. Targi Książki w Krakowie. To rekord w historii imprezy, która po raz pierwszy odbywała się w międzynarodowej formule i w nowym miejscu - hali EXPO Kraków.

Na targach prezentowało się blisko 700 wystawców z 20 krajów, m.in. z Australii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Bohaterem osobnego salonu były Węgry.

W trakcie czterodniowej imprezy z czytelnikami spotkało się 600 autorów i to do nich czytelnicy czekali w kolejkach po autografy. Najdłuższe ustawiały się do: Borisa Akunina - najsłynniejszego rosyjskiego twórcy kryminałów, C.J. Daugherty, która przedłużyła swój pobyt w hali o godzinę, a i tak nie spotkała się z wszystkimi chętnymi, Jaume Cabre - najpopularniejszego katalońskiego autora oraz do polskich autorów: Marka Krajewskiego, Olgi Tokarczuk czy Andrzeja Stasiuka.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik prasowy Targów w Krakowie Paweł Cyz frekwencja wyniosła niemal 60 tys. osób (w zeszłym roku na Targach Książki było 40 tys. osób - PAP).

"Lepszego prezentu na 18. urodziny Targów nie mogliśmy sobie wymarzyć. Halę EXPO Kraków odwiedziły tłumy czytelników z całej Polski. Kilometrowe kolejki ustawiały się do pisarzy i panował niezapomniany klimat prawdziwego literackiego święta. Za nami bez wątpienia wyjątkowa edycja Targów - najgłośniejsza literacka osiemnastka tego roku" - podsumowała prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.

W sobotę Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwiedziła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Przez ostatnich kilka dni Kraków można było nazwać literacką stolicą Polski. Od poniedziałku trwał Festiwal Conrada, w programie którego znalazło się prawie sto wydarzeń: spotkań z pisarzami i znawcami literatury, dyskusji, projekcji filmowych, wystaw. Czytelnicy mogli spotkać się m.in. mistrzem kryminału Borysem Akuninem, katalońskim pisarzem, autorem głośnej powieści "Wyznaję" Jaume Cabre i autorem "Trylogii nowojorskiej", pisarzem i scenarzystą Paulem Austerem.

W czwartek wieczorem podczas Targów wręczona została Nagroda im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną, którą otrzymał Grzegorz Niziołek za "Polski teatr Zagłady". W sobotę Julia Hartwig odebrała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tomik "Zapisane", a w niedzielę ogłoszono, że nagrodę "Lista Goncourtów: polski wybór 2014", przyznaną po raz siedemnasty przez jury składające się ze studentów reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski otrzymał David Foenkinos za powieść "Charlotte".

Przed rokiem Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. 

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32037,rekord-frekwencji-na-targach-w-krakowie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz