TRANSLATOR

Wrocław Światową Stolicą Książki w 2016 roku

UNESCO poinformowało w środę, że jego międzynarodowy komitet na spotkaniu we wtorek w głównej siedzibie organizacji w Paryżu uzgodnił, że w 2016 roku Wrocław będzie Światową Stolicą Książki. Wrocław wybrano ze względu na "jakość i różnorodność  programu".
Jak podała w oświadczeniu UNESCO, na wybór Wrocławia wpłynęło zwłaszcza to, że miasto obiecuje szczególną uwagę poświęcić społeczności lokalnej i wspieraniu branży wydawniczej, księgarskiej oraz bibliotekom.

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa z zadowoleniem przyjęła "doskonały program" władz miejskich Wrocławia na rzecz promowania czytelnictwa przez cały rok oraz pracę komitetu "na rzecz książki i czytelnictwa".

W skład komitetu wchodzą przedstawiciele UNESCO i międzynarodowych organizacji branżowych: Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, Międzynarodowej Federacji Sprzedawców Książek i Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotecznych. Są oni odpowiedzialni za wybór każdej Światowej Stolicy Książki, której inauguracja przypada w dniu 23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.

Wrocław będzie 16. Światową Stolicą Książki po południowokoreańskim mieście Incheon w przyszłym roku i tegorocznym nigeryjskim Port Harcourt.

Pierwszą Światową Stolicą Książki był w 2001 roku Madryt, a następnie Aleksandria w Egipcie, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań i Bangkok.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31375,wroclaw-swiatowa-stolica-ksiazki-w-2016-roku.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz