TRANSLATOR

Podnosi z fotela! / Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik "Lutosławski - Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci"

Rok 2013 został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima oraz Witolda Lutosławskiego. Twórczość obu artystów była pretekstem do powstania fenomenalnej płyty „Lutosławski – Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”. Za nagranie najsłynniejszych wierszy poety wg. wizji kompozytora zabrała się Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik.


Do napisania recenzji tej płyty przymierzałam się od połowy listopada, czyli od czasu, gdy ją kupiłam. Ale… wciąż nie mogę przestać jej słuchać i odkrywać na nowo. „Piosenki nie tylko dla dzieci” to doskonałe aranżacje znanych nam wszystkim utworów. „Idzie Grześ” (mój ulubiony z tego krążka), „Ptasie plotki”, czy „O Panu Tralalińskim” – kto nie zna tych wierszy?

Do wyboru na płycie mamy dziesięć aranżacji. Każda wyśpiewana i zagrana po mistrzowsku. Barwne, opracowane w sposób nowoczesny kompozycje Lutosławskiego z tekstami utworów Tuwima zrealizowane zostały za pomocą instrumentów akustycznych. Wykonawcy bazowali na oryginalnych wykonaniach piosenek, które Lutosławski stworzył w latach 40 – tych. Jego kompozycje były proste i łatwe do śpiewania, ale z wprowadzonymi ciekawymi rozwiązaniami harmonicznymi. Za nadanie nowego oblicza utworom kompozytora odpowiadają dwa fortepiany i cała gama instrumentów perkusyjnych, tworzących naprawdę świetny efekt końcowy. Płytę polecam wszystkim, ale w szczególności rodzicom. Wasze dzieci na pewno będą nią zachwycone, a Wy przypomnicie sobie wspaniałe czasy dzieciństwa.

Marta Piasecka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz