TRANSLATOR

Niezwykłe biblioteki

Arma de Instrucción Masiva czyli Broń Masowego Rażenia

Tę bibliotekę na kółkach stworzył Raul Lemesoff z należącego niegdyś do Sił Zbrojnych Argentyny Forda Falcona z 1979 roku. Lemesoff jeździ wyładowanym po brzegi książkami pojazdem i oferuje je przechodniom całkowicie za darmo.
Książkowy ogród / Ghent, Belgia

Książkowy ogród jest instalacją biblioteczną zaprojektowaną przez włoskiego artystę Massimo Bartoliniego z okazji belgijskiego festiwalu Track: A Contemporary City Conversation.Wystawę można było oglądać w 2012 r. Czytelnicy swobodnie mogli brać książki z półek i czytać je na świeżym powietrzu.
Biblioteka na wolnym powietrzu / Magdeburg, Niemcy

Ta biblioteka po raz pierwszy została zmontowana w 2005 r. przez grupę KARO, która do tego celu użyła... krat po piwie i starych drewnianych elementów. Teraz biblioteka ta oferuje wygodne miejsca do czytania i przyjazną atmosferę.Mała Darmowa Biblioteczka / ponad 20 krajów, 40 stanów USA

Pierwszy egzemplarz Małej Biblioteczki został stworzony przez Todd'a Bol'a, na cześć jego matki, która była nauczycielką, kochała książki czytać i rozdawać je. Pomysłodawca zbudował ją z wodoodpornej skrzynki i wypełnił książkami. Bardzo szybko zyskała dużą popularność, a w krótkim czasie uznanie w wielu krajach na całym świecie.
Ogrodowa Biblioteka Levinsky

Powstała w wyniku współpracy Arteam i Yoav Meiri Architects. Biblioteka ta nie ma ścian ani drzwi, półki w niej są przezroczyste i podświetlone. Umieszczone na nich książki pięknie się prezentują, szczególnie nocą. Biblioteka udostępnia ok. 3500 książek, napisanych w 14 językach.


Biblioteka w budce

Biblioteczne budki telefoniczne zaczęły powstawać w Wielkiej Brytanii od ok. 2009 r. Lokalne społeczności dostały pozwolenie od władz na przerabianie czerwonych budek na biblioteki, instalacje artystyczne, prysznice, a nawet publiczne toalety.


Parkowa biblioteka / Bogota, Kolumbia

Ta mała biblioteka w parku jest jedną z 47 znajdujących się w Bogocie. Powstała z inicjatywy Paradero Para Libros Para Parques, programu, który ma wypromować korzystanie z bibliotek w tym kraju.Biblioteka IKEA na plaży Bondi / Sydney, Australia

To był tylko jedniodniowy, ale jakże dobry pomysł. Na plaży Bondi - jednej z najsłynniejszych plaż Australii, IKEA umieściła 30 regałów z książkami, które można było zabrać ze sobą do domu. Jedynym warunkiem było pozostawienie jakiejś książki w zamian lub wpłata drobnej kwoty na cele charytatywne.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz