TRANSLATOR

BolognaRagazzi Award 2015

Znamy już zwycięzców tegorocznej, jubileuszowej edycji nagrody BolognaRagazzi Award. Ta prestiżowa, międzynarodowa nagroda, przyznawana podczas targów książki w Bolonii za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci, zostanie wręczona w tym roku po raz pięćdziesiąty. Polscy artyści od lat znajdują się wśród laureatów tej nagrody (m.in. Iwona Chmielewska, Marta Ignerska i Urszula Palusińska), w naszym narodowym dorobku mamy też sporo wyróżnień - w tym roku, właściwie już tradycyjnie, wśród książek wyróżnionych znalazły się polskie tytuły: w kategorii "non fiction" - "Typogryzmol" Jana Bajtlika wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry, a w kategorii "Book&Seeds" - "Wytwórnik kulinarny" Katarzyny Boguckiej i Szymona Tomiły wydany przez Wytwórnię. Pełna lista laureatów znajduje się tutaj.
"Typogryzmol" to książka aktywnościowa, wspomagająca naukę liter – do bazgrolenia, rysowania, malowania i wyklejania. Jej autor, Jan Bajtlik jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, twórcą ilustracji, książek autorskich i plakatów. Z kolei, "Wytwórnik kulinarny", drugi z serii autorskich zeszytów kreatywnych, jest zaproszeniem do wspólnej uczty, do stworzenia swojego niepowtarzalnego, kulinarnego zeszytu. Jego autorami są: Katarzyna Bogucka, graficzka, ilustratorka i absolwentka Wydziału Malarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz grafik-kucharz Szymon Tomiło. Razem tworzą studio projektowe NIOSKA. Książka zdobyła wyróżnienie w nowej, specjalnej kategorii „Books&Seeds” dedykowanej tytułom, których tematyka jest związana z rolnictwem, organiczną żywnością, biologiczną różnorodnością, zdrowym odżywianiem i gotowaniem. Nagrodzone i wyróżnione książki będą eksponowane w trakcie bolońskich targów oraz będą też częścią „Biodiversity Park” na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.

Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii (Bologna Ragazzi Fiera) w tym roku rozpoczną się 30 marca. Towarzyszy im wystawa prac artystów z całego świata - Illustrators Exhibition – na której zaprezentowane zostaną w tym roku ilustracje Małgorzaty Gurowskiej z książki "Lokomotywa / Ideolo". Polskie stanowisko kolektywne organizuje już po raz 12. Instytut Książki. Więcej informacji wkrótce na naszej stronie.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32638,bolognaragazzi-award-2015.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz